Katedra (2002)

Katedra to głośna animacja autorstwa Tomasza Bagińskiego. Przyniosła mu nie tylko nominację do Oscara, ale i światową rozpoznawalność. Wykorzystał ją na tyle dobrze, że dziś jest cenionym hollywoodzkim producentem mającym za sobą pełnometrażowy debiut.

Film nawiązuje do opowiadania Jacka Dukaja, które wydawało się nieprzetłumaczalne na język kina. Idealnie pasowałoby bowiem do Hyperiona, posługiwało się klimatem, stawiało pytania natury politycznej, religijnej i filozoficznej, budziło niepokój. Przedstawienie opisanej w niej historii w krótkim, trwającym zaledwie kilka minut filmie, było oczywiście niemożliwe. Dlatego Bagiński wyjął z niego jedynie najważniejszy wątek podróży do tytułowej, upiornej Katedry.

Widzimy wędrowca przemierzającego pustkowia nieznanej planety i zmierzającego do tajemniczego, organicznego budynku przypominającego średniowieczną katedrę. Nieznajomy podziwia budynek, jego niezwykłą architekturę i bardzo precyzyjne zdobienia. Powoli oswaja się z tym niepokojącym miejsce, tylko po to, by zaraz po wschodzie słońca… Cóż, tego nie zdradzę, choć trudno mówić tu o zaskoczeniu. Katedra opowiada prostą historię i bez znajomości opowiadania Dukaja nie ma co doszukiwać się w niej głębi.

Klimat tworzy niezwykła muzyka i podniosły męski chór. Sama oprawa graficzna robiła w 2002 roku spore wrażenie. Technicznie zdążyła się już postarzeć, choć koncepcyjnie nadal może się podobać. Pod względem stylu nawiązuje do szkiców i ilustracji rodem z magazynów poświęconych literaturze science fiction i fantasy. Podejrzewam więc, że to właśnie brak głębszego przekazu nie pozwolił jej odnieść jeszcze większych sukcesów.

Zobacz, jeśli:
– Masz kilka minut czasu wolnego
– Chcesz zobaczyć film nominowany do Oscara

Odpuść sobie, jeśli:
– Odrzucają cię stare animacje, które dziś wyglądają jak przerywniki w grach
– Nie cierpisz klimatów fantatycznych

Michał Zacharzewski

Katedra, 2002, reż. Tomasz Bagiński

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.