Kilka słów o nas

Belgijski krótki dokument Kilka słów o nas to debiut reżyserski Marzeny Sowy. Bezpośrednią przyczyną jego powstania była śmierć matki, z którą autorka miała trudną relacje. Trudną, ale cenną, bo postanowiła ją jakoś zachować. Ze starych zdjęć, rysunków, fragmentów filmów stworzyła krótką opowieść, która – jak ma nadzieję – pozwoli jej pożegnać się z bliską sobie osobą.

Film nagrany jest w języku francuskim i rozpoczyna się od zdjęcia, na którym niespełna dwuletnia Marzena pozuje do zdjęcia w fotograficznym atelier. Fotograf usadził ją na krzesełku, odpowiednio oświetlił, wręczył laleczkę. Dziewczynka nie chciała się uśmiechnąć. Za każdym razem, kiedy mama się oddalała, wybuchała płaczem. Ostatecznie kobieta musiała stanąć tuż za nią. Na zdjęciu widać fragment jej dłoni.

Matka była jej przeciwieństwem. Kochała to, czego córka nienawidziła, i na odwrót. Pasjonowała się rzeczywistością, chętnie oglądała programy polityczne. A kiedy kupowała dla niej ubrania, wybierała takie, które jej samej się nie podobały. W ten sposób bezbłędnie trafiała w gusta Marzeny. Chociaż nie wszystkie aprobowała. Jako osoba religijna zniszczyła jej plakat Madonny. Nirvanę jakoś aprobowała.


Kiedy dorosła już Marzena wyjechała do Brukseli, matka była szczęśliwa. Liczyła, że córka znajdzie pracę w instytucjach europejskich. Była rozczarowana, kiedy ta zaczęła rysować komiksy i szkolić się na klauna. Dopiero po latach – choć widywały się raz do roku, na święta – nieco się do siebie zbliżyły. Marzena miała nawet przyjechać na cały lipiec, nauczyć się od matki haftować. Przyszły jednak rutynowe badania w szpitalu. Koronografia. Dwie godziny później już nie żyła.

A wiecie, że łzy pod mikroskopem wyglądają jak zbombardowane miasteczko?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkie dokumenty
– Też masz bliską relację z matką
– Masz rodziców w podeszłym wieku

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz się wzruszać
– Nie cierpisz słuchać o czyimś życiu osobistym

Michał Zacharzewski

Kilka słów o nas, Un essai sur nous deu, 2019, reż. Marzena Sowa

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.