Akademia policyjna 5: Misja w Miami Beach

W latach 80. kolejne Akademie policyjne pojawiały się jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, że niektórzy aktorzy się nimi zmęczyli. W części piątej, zatytułowanej Misja w Miami Beach, zabrakło największych gwiazd serii, choćby Guttenberga, Thompsona, Kazurinsky’ego czy niezawodnego Goldthwaita. Pozostali aktorzy nie wypadli źle, ale nie byli w stanie ich zastąpić.

Fabuła opowiedziana w Akademia policyjna 5: Misja w Miami Beach jest nieco bardziej spójna niż w poprzednich odsłonach cyklu. Oto kapitan Lassard ma odejść na emeryturę. Wcześniej, podczas policyjnego zlotu na Florydzie ,planuje odebrać tytuł oficera dekady. W podróż zabiera ze sobą swoich ulubionych absolwentów. Zrządzeniem losu na lotnisku zabiera walizkę należącą do przestępczej szajki, która przewoziła trefne diamenty.

Z jednej strony mamy więc gapowatego kapitana i jego porąbanych podkomendnych, z drugiej strony gang durnowatych nieudaczników, który próbuje odebrać swoją własność podczas imprezy dla policjantów. A wiadomo, jakie to ryzyko! Siłą rzeczy okazji do żartów nie brakuje i choć są one zabawne, chwilami brakuje humoru rodem z parodii gatunku. Więcej tu humoru francuskiego, pasującego do komedii kręconych nad Sekwaną i Loarą. W pamięć zapada za to efektowna scena końcowa nakręcona na bagnach.

W sumie Akademia policyjna 5: Misja w Miami Beach to spore osiągniecie. Po raz piąty udało się nakręcić bardzo przyzwoitą komedię, autentycznie zabawną i sympatyczną, a jednocześnie pozbawioną tych wulgarnych dowcipów, które dziś królują w produkcjach tego gatunku. Wielka szkoda, że czuć już było nadchodzącą obniżkę formy, a i widzowie wydawali się lekko znużeni serią. Widownia w kinach spadła po raz kolejny i wynosiła nieco ponad jedną czwartą tego, co zgromadził oryginał. To nie mogło podobać się producentom…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tę serię
– Kochasz zabawne komedie

Odpuść sobie, jeśli:
– Już część czwarta cię nie porwała
– Liczysz na udział gwiazd z poprzednich części

Michał Zacharzewski

Akademia policyjna 5: Misja w Miami Beach, Police Academy 5: Assignment: Miami Beach, 1988, reż. Alan Myerson, wyst. Bubba Smith, David Graf, Michael Winslow, Leslie Easterbrook, Marion Ramsey, Janet Jones, George Gaynes, Matt McCoy, Rene Auberjonois, G.W. Bailey, Dan Fitzgerald, Ruben Rabasa, George R. Robertson, Lance Kinsey, Ronald Lang

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.