Rawa

Krótki dokument Rawa przenosi nas do obozu w Rihaniyeh, położonego na północnej granicy Libanu. Wyłożona betonem ziemia, na niej postawione prowizoryczne namioty. Doprowadzona woda. Skromne materace, zasłony w oknach, proste naczynia. W tych warunkach – a mamy rok 2016 – dorastają tysiące dzieci, wśród nich dziesięcioletnia Rawa.

Mają niewielki plac zabaw, ogrodzone boisko do piłki nożnej, jedną czy drugą łączkę. I są szczęśliwe. Nie wiedzą, ile stracili ich rodzice, musząc uciekać z sąsiedniej Syrii. Znają tylko taki świat, kąpiele w zimnej wodzie z miski, sterty śmieci walających się dookoła, proste dania przygotowywane przez kobiety, często samotne wdowy. Dla dzieciaków to nieustające wakacje, bo w obozach nie ma szkół. Kiedy dorosną, będą wiedziały tyle, ile nauczyły się w domach. Albo w ojczystym kraju, jeszcze przed ucieczką. Pewnie z taką wiedzą nie zdołają wygrzebać się z biedy.

Dlatego matka Rawy chce opuścić obóz. Twierdzi, że dłużej tu nie wytrzyma. Marzy o tym, by dzieci poszły do normalnej szkoły, zobaczyły życie na zewnątrz, poznały innych ludzi. Dwa lata w obozie sprawiły, że bardzo się zmieniły – nie chcą wychodzić poza ich teren, wręcz boją się go opuszczać, dlatego większość czasu spędzają na zabawie z innymi dzieciakami. Nie ma nad nimi żadnej kontroli, bo jaką można mieć kontrolę w obozie? Co innego można im zaoferować?

Ekipa filmowa odwiedza ten sam obóz pięć lat później, w roku 2021. Nic się nie zmieniło. Rawa wciąż tu mieszka razem ze swoim rodzeństwem i matką. Ma już piętnaście lat. Dojrzała, spoważniała, wyszła za mąż i jest w trzecim miesiącu ciąży. Niedługo na świat przyjdzie kolejne pokolenie pozbawione przyszłości. Rawa wydaje się być szczęśliwa, choć może zrozumiała, że nic lepszego niż szczęście rodzinne jej nie czeka.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się problemami imigrantów
– Ciekawi cię świat

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, że prawdziwa bieda jest w Polsce
– Nie cierpisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Rawa, 2021, reż. Camille Toulme

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.