Droga ucieczki

Nie przeczę, Droga ucieczki zaczyna się intrygująco. Zbyt szybko jednak przechodzi do demolki, a że nie ma zbyt wielkiego budżetu, to nie jest ona porywająca. Gdyby twórcy zdecydowali się zbudować ciekawsze relacje między postaciami, stworzyliby o wiele lepszy film.

Kapral Cole (Julie Mond), kobieta mająca na pieńku z żandarmerią wojskową, wymyka się ścigającemu ją sierżantowi i ukrywa w autobusie jadącym do El Paso. Pozostali pasażerowie, zupełnie przeciętni obywatele, zmierzają nim na święta do swoich rodzin. Po drodze zaczepia ich gang motocyklowy, wygłupiając się i pokazując cyrkowe sztuczki. Jeden z napastników popełnia błąd i dostaje się pod koła pojazdu. Kiedy kierowca wyskakuje na zewnątrz, by mu pomóc, zostaje zabity. Przypadkowe kule ranią też Cole i kolejnego z pasażerów.

Jerry (Gregory Jbara), trener futbolu z jednego z liceów, zabiera motocykliście broń, z kolei Walter (Wally White) odzyskuje kluczyki do stacyjki. Udaje mu się uruchomić autobus. Ucieczkę kończą na nieczynnym złomowisku, gdzie pojazd zostaje uszkodzony. Pasażerowie – wśród których jest i samotna matka, weganka-łuczniczka czy hiszpańskojęzyczny elektryk – postanawiają się tam zabunkrować i zaczekać na pomoc. Sęk w tym, że gang nie odpuszcza.

Grupka obcych sobie ludzi, sportretowanych wyraziście i z pomysłem, uwięziona w odciętym od świata warsztacie i próbująca stawiać opór groźnym motocyklistom? Nie brzmi to źle, choć Droga ucieczki nie do końca wykorzystuje ten potencjał tego pomysłu. Za bardzo koncentruje się na mechanicznej walce, za mało na budowie relacji między postaciami czy chociażby kombinowaniu, jak się bronić. W efekcie film pozostawia spory niedosyt.

Przeczytaj, jeśli:
– Lubisz filmy o gangach motocyklowych
– Wybierasz się w podróż autobusem

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów pełnych przemocy
– Nie lubisz gangów

Michał Zacharzewski

Droga ucieczki, Exit Speed, 2008, reż. Scott Ziehl, wyst. Lea Thompson, Fred Ward, Desmond Harrington, Alice Greczyn, Gregory Jbara, David Rees Snell, Jenny Shakeshaft, Julie Mond, Asante Jones, Kelli Dawn Hancock, Nick Sowell, Jonny Cruz, Roy Samuelson, Everett Sifuentes, Denise Lee

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.