Zmiany klimatyczne czy polityka: Czemu Madagaskar głoduje?

Niewiele wiem o Madagaskarze. Mam w domu tackę, tamtejsze rękodzieło, którą dostałem kiedyś w prezencie, kojarzę też lemury z przebojowej animacji. Ale jak wygląda tam życie? Szara codzienność? Opowiada o tym krótkometrażowy dokument zatytułowany Zmiany klimatyczne czy polityka: Czemu Madagaskar głoduje?. To reportaż z południa kraju.

To może być pierwszy region, który zmierzy się z klęską głodu z powodu zmian klimatycznych. Już teraz bardzo brakuje tam deszczu. Strumienie wysychają, studnie wysychają, ludzie nie mogą uprawiać pól. Niektórzy zmuszeni są chodzić po wodę do miejscowości oddalonych o kilkanaście kilometrów. W efekcie dzieci, zamiast siedzieć w szkole, spędzają całe dnie na krążeniu z baniakami. Część przytarganej wody sprzedają, dokładając się do rodzinnych budżetów.

Lokalne władze niewiele robią. Twierdzą co prawda, że rozpoczęły już program pomocowy i zrobiły więcej niż wszystkie poprzednie rządy, ale efektów nie widać. Ponoć potrzeba na to czasu. Tymczasem ludzie potrzebują wsparcia już. Chcą pracować, ale nie mają gdzie, bo ich pola wysychają, nawet kaktusy mają trudności z przetrwaniem. Zresztą najbiedniejsi wypalają je i sprzedają w miastach, przyczyniając się do jałowienia ziemi. W pewnym sensie sami są sobie winni, twierdzą politycy.

Głód, który dotknął Madagaskar, jest spory. Wiele ludzi głoduje, jada raz dziennie bardzo skromne posiłki. Wielu przesypia całe dnie, bo nie ma co zrobić. Nie brakuje dzieci, które się nie rozwijają. Mają po dwa lata i jeszcze nie chodzą, nie rosną dostatecznie szybko. Jedną z przyczyn problemu, prócz suszy, jest wielodzietność. Nie brakuje kobiet mających po kilkanaście dzieci i mężczyzn, którzy z uwagi na wielodzietność mają ich kilkadziesiąt. To wszystko składa się na problem, o którym Zmiany klimatyczne czy polityka: Czemu Madagaskar głoduje? mówi może pobieżnie, ale dostatecznie ciekawie, by się tematem bliżej zainteresować.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się światem
– Ciekawią cię problemy Madagaskaru
– Zmiany klimatyczne to twój konik

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Zmiany klimatyczne czy polityka: Czemu Madagaskar głoduje?, Climate Change or Politics?: Why Madagascar is Going Hungry, 2022, reż. Adrian Kriesch

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.