Sygnały MMXX

Era podboju kosmosu miała swoje odbicie w kinie. Także w bloku wschodnim. Polsko-niemiecka produkcja Sygnały MMXX z 1970 roku – nakręcona siedem lat przed Gwiezdnymi wojnami – imponowała olbrzymim rozmachem realizacyjnym. Miała też spore ambicje i chyba dlatego tak się zestarzała.

Rok 2020. Statek badawczy Ikaros dociera w pobliże planety Jowisz, gdzie zderza się zapewne z gradem asteroidów. Kontakt z załogą urywa się, na Ziemi nikt tak naprawdę nie wie, co się wydarzyło. Dlatego zostaje zorganizowana międzynarodowa misja ratunkowa. Jej celem jest dotarcie na miejsce, odnalezienie Ikarosa i sprawdzenie, czy komuś udało się przeżyć.

Pomyślany jako odpowiedź na 2001: Odyseja kosmiczna film niewątpliwie mógł robić wrażenie. Na ekranie widzimy majestatyczne jednostki unoszące się w spowitej ciszą pustce kosmicznej, skomplikowane procedury startu i dokowania, sterówki wyglądające, jakby żywcem wyjęto je z serii Star Trek. Wszechobecne komputery migają bez ładu i składu, robotyczny głos podaje kolejne niezrozumiałe komunikaty, kosmonauci dryfują w stanie nieważkości, zaś obraz wiruje. Zaskakuje również bardzo międzynarodowa załoga statku, w której obok przedstawicieli rasy białej zasiadają też Hindusi, Azjaci czy Afrykanie.

Dziś wiemy, że nie tak będą wyglądać loty kosmiczne, ze nie będzie żadnych robotycznych głosów, telewizorów kineskopowych, pokręteł i światełek. Nie będzie członków załogi porozumiewających się piękną polszczyzną (dubbing) i dyskutujących o dylematach moralnych. Mimo tych wad Sygnały MMXX mają swój urok. Jasne, tempo nie oszałamia, za to historia jest spójna i dość wiarygodna. Realna. Kto wie, może za 50 lat będziemy się ekscytować podobną akcją, tyle że w realu?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare filmy science-fiction
– Chcesz zobaczyć polsko-niemiecki przebój sprzed lat
– Nie wierzysz w polski dubbing

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy technika w filmach się starzeje

Michał Zacharzewski

Sygnały MMXX, Signale – ein Weltraumabenteuer, 1970, reż. Gottfried Kolditz, wyst. Gojko Mitić, Alfred Müller, Helmut Schreiber, Irena Karel, Zbigniew Sawan, Soheir Morshedy, Ewa Szykulska, Iurie Darie, Jewgienij Żarikow, Piotr Pawłowski, Karin Ugowski, Jürgen Frohriep, Ignacy Machowski, Jerzy Rogowski, Christine Schilling, Sunil Sen Gupta

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.