Aftersun

Okrzyknięty jednym z najlepszych filmów 2022 roku Aftersun mnie osobiście rozczarował. Jego odbiór zależy bowiem od osobistych doświadczeń widza, także od tego, co sobie dopisze i wymyśli. Treści jest tu niewiele, wiele wątków zostało zaledwie mgliście zasygnalizowanych. Można dostrzec w nich głębię, ale głębię można też dostrzec w American Pie, jeśli się człowiek wysili…

Aftersun opowiada o wakacjach w Turcji, na które Sophie (Francesca Corio) wyjechała wraz z ojcem, Calumem (Paul Mescal). To takie zwyczajne aż do bólu wakacje. Tani hotel, niewielki basen, sztampowe wieczorne animacje, jednym słowem codzienna nuda. Niby rozbita kilkoma wyjazdami fakultatywnymi, ale równie wielką atrakcją wydaje się stół do bilardu i para automatów video. No i prosta cyfrowa kamera, na której dokumentują swój wypoczynek.

Sophie i Calum spędzają ten czas razem. Trochę rozmawiają, trochę odpoczywają. Gdzieś pomiędzy kolejnymi scenami odnajdujemy strzępki ich rzeczywistości. Sophie mieszka u mamy, która nie jest już z Calumem. On sam nie ma najlepszej pracy, chyba nie układa mu się w życiu. W jednej ze scen płacze samotnie w pokoju. Może uświadamia sobie, że niewiele ma córce do zaoferowania. Albo prostu użala się nad sobą, gdyż życie nie potoczyło się tak, jakby chciał. Sophie też płacze, już jako dorosła kobieta, oglądając nagrania z tych wakacji. Dlaczego? Czy coś się z Calumem stało? Może dopiero teraz dostrzegła, że jej ojciec pogrążony był w melancholii?

Wielu krytyków widzi głębię w banalnych scenach wyboru dywanu czy ćmienia papierosa na balkonie. Sugeruje, że świadczą one o rozterkach bohatera. Tylko czy nie jest to przypadkiem nadinterpretacja? Aftersun to jeden z tych filmów, w których ciężką prace wykonuje widz. Może on wyciągnąć z tej opowieści dużo, mieć o czym pomyśleć po seansie. Tyle że w przeszłości uczestniczyłem w kilku dyskusyjnych klubach filmowych i wiem, że pomyśleć można po seansie każdego filmu. I nawet najprostszej komedii dopatrzyć się głębi.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino artystyczne
– Jesteś osobą sentymentalną
– Masz za sobą wakacje w Turcji
– Trudne relacje z ojcem nie są ci obce

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że film poda ci złożoną historię na tacy

Michał Zacharzewski

Aftersun, 2022, reż. Charlotte Wells, wyst. Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall, Sally Messham, Brooklyn Toulson, Harry Perdios, Ruby Thompson, Ethan James Smith

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.