Trzy serca (1993)

Yurek Bogayevicz – czy też raczej Jerzy Bogajewicz – urodził się w Poznaniu, ale uczył się już w Warszawie. Tu też studiował aktorstwo, ale kiedy nie dostał się na reżyserię w Łodzi, wyemigrował na zachód. Początkowo pracował w teatrze, lecz pod koniec lat 80. zajął się kinem. Trzy serca to jego drugi amerykański film.

Trzy serca symbolizują trójkę bohaterów tego komediodramatu. Joe (William Baldwin Czysta gra) jest żigolakiem, uwodzi starsze, samotne kobiety. Od pewnego czasu przyjaźni się z lesbijką Connie (Kelly Lynch Obłęd), która marzy o powrocie do swojej największej miłości, biseksualnej Ellen (Sherilyn Fenn). Dlatego namawia Joe’ego, by rozkochał ją w sobie i następnie złamał jej serce. Connie liczy, że rozczarowana mężczyznami Ellen zdecyduje się wówczas do niej wrócić.

Film nie jest aż tak trywialny, jak się wydaje, choć akcja rozwija się w sposób przewidywalny. Bogajewicz próbuje spojrzeć w głąb swoich bohaterów, opowiedzieć o ich rozterkach, o zagubieniu w życiu. Ma nosa do aktorów i dobrze ich prowadzi, skutecznie wyczarowuje na ekranie chemię pomiędzy nimi. Całkiem sprawnie inscenizuje też niektóre sceny, nieźle buduje klimat. A Shape of My Heart Stinga świetnie pasuje do tej opowieści.

Gwiazdą filmu bez wątpienia jest Sherilyn Fenn, wówczas absolutnie na topie. Zaskakująco dobrze wypada też William Baldwin, który raz jeszcze potwierdza, że potrafi stworzyć ciekawą postać. Kelly Lynch nie jest gorsza, a Joe Pantoliano błyszczy na drugim planie. Szkoda więc, że cała historia nie jest do końca wiarygodna, a już na pewno nie jest lekką komedią romantyczną, jak chciałby dystrybutor. Bez wątpienia jednak film Bogajewicza na Trzy serca zasłużył. Na pięć.

Zobacz, jeśli:
– Ciekawią cię polskie tropy w amerykańskim kinie
– Lubisz tego typu historie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na gorące sceny
– Masz uczulenie na Baldwinów

Michał Zacharzewski

Trzy serca, Three of Hearts, 1993, reż. Jerzy Bogajewicz, wyst. William Baldwin, Kelly Lynch, Sherilyn Fenn, Joe Pantoliano, Gail Strickland, Cec Verrell, Claire Callaway, Tony Amendola, Monique Mannen, Keith MacKechnie, Lin Shaye, Tawny Kitaen, Pamela Clay, Ken Magee, Jan A.P. Kaczmarek, Ann Ryerson, Gloria Gifford, Jill Jaress, Aleksandra Kaniak, Julie Lott, Zbysław Kogut, Daniel Morton

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.