Wiedźma, która wyszła z morza

Wiedźma, która wyszła z morza powstała w połowie lat 70. i z miejsca została uznana za film niepokojący. Mroczny horror psychologiczny, który pokazuje najmroczniejsze problemy społeczne – morderstwa, gwałty, pedofilię. W Wielkiej Brytanii trafiła nawet na listę „video nasties”, choć ostatecznie po niewielkich cięciach dotarła i na tamtejsze ekrany.

Molly (Millie Perkins) mieszka w Venice Beach razem ze swoją starszą siostrą Cathy (Vanessa Brown). Od czasu do czasu opiekuje się jej dziećmi, którym chętnie powiada o dziadku. Przedstawia go jako bohatera, który zaginął na morzu, choć zdaniem Cathy był parszywym człowiekiem. Na co dzień Molly pracuje w barze na plaży, który prowadzi jej kochanek, Long John, zaś wolne chwile spędza przed telewizorem.

Pewnego dnia poznaje dwóch znanych sportowców i umawia się z nimi na spotkanie w hotelu. Tam wciąga ich w sadomasochistyczną grę erotyczną, a na koniec ich kastruje. Tak właśnie rozpoczyna się opowieść, którą wymyślił… mąż Millie Perkins, scenarzysta Robert Thom. Kiedyś poważnie podupadł na zdrowiu i nie było go stać na opłacenie rachunków za leczenie. Był w stanie pisać, więc pisał. W tekście zawarł wiele wątków autobiograficznych z życia swojej żony, czym również wywołali skandal.

Dziś, po latach od premiery, Wiedźma, która wyszła z morza rozczarowuje. Nie jest ani brutalny, ani skandalizujący, ani odkrywczy. Nie pomaga mu również ciężkawa reżyseria i liczne dłużyzny, monologi wewnętrzne bohaterki i jej dziwaczne wizje. Wiele scen ciągnie się w nieskończoność, przez co historia rwie się i traci naturalne tempo. Choć nie da się ukryć, że to ciekawe spojrzenie na kruchość ludzkiej psychiki, to jednak brakuje w nim głębi.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare i niepokojące produkcje
– Ciekawią cię te video nasties

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, że to jakiś trzymający w napięciu horror
– Liczysz na poważnie potraktowanie historii przez twórców

Michał Zacharzewski

Wiedźma która wyszła z morza, The Witch Who Came From The Sea, 1976, reż. Matt Cimber, wyst. Millie Perkins, Vanessa Brown, Lonny Chapman, Stafford Morgan, Rick Jason, Mark Livingston, Jean Pierre Camps, Peggy Feury, John F. Goff, Lynne Guthrie, George ‚Buck’ Flower

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.