Nieprzyjaciel – Lee Child

Nieprzyjaciel to ósmy tom przygód Jacka Reachera, byłego majora żandarmerii wojskowej, który po zakończeniu służby krąży bez celu po Stanach Zjednoczonych i co chwila pakuje się w kłopoty, jest do pewnego stopnia zaskakujący. Przede wszystkim dlatego, że Reacher wciąż jest na służbie. Mamy sylwester 1990 roku, w Europie właśnie upadł mur berliński i wojska amerykańskie czekają duże zmiany.

Tymczasem w obskurnym motelu położonym gdzieś w Karolinie Północnej policja odnajduje nagie ciało mężczyzny, prawdopodobnie klienta jednej z lokalnych prostytutek. Ponieważ zmarły okazuje się generałem, na miejsce zostaje wezwany śledczy wojskowy. Tak, tak, Jack Reacher. Dowódca każe mu jak najszybciej zamknąć sprawę, gdyż wydaje się ona oczywista. Płatny seks w sylwestra, zawał serca, żegnaj kariero, witaj drewniana skrzynko.

Uwagę Reachera przyciąga teczka, a raczej jej brak. Co mogła zawierać? Na pewno program konferencji, na którą stawił się generał, oraz garść dokumentów. Być może ważnych dokumentów. Próba skontaktowania się z żoną zmarłego przynosi kolejną niespodziankę. Jaką, nie zdradzę. Dość powiedzieć, że bohater zyska mocny powód, by rozczarować się wojskiem. Przeżyje też prywatną traumę i spotka się z bratem.

A wszystko to, jak zwykle u Childa, sprawnie napisane. Na tyle sprawnie, że człowiek czyta Nieprzyjaciela szybko i niechętnie rozstaje się z lekturą. Reacher raz po raz zaskakuje umiejętnością kojarzenia faktów i trochę naciąganą, ale jednak efektowną dedukcją. Kiedy trzeba, umie dać w mordę, robi też spore wrażenie na kobietach. W efekcie wszyscy chcemy być jak Reacher lub przynajmniej jego znać. To właśnie są przyczyny popularności tej serii.

Joel

Nieprzyjaciel
Tytuł oryginału: The Enemy
Autor: Lee Child
Przekład: Andrzej Szulc
Wydawnictwo Albatros

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.