
Winnetou w Dolinie Śmierci to ostatnia część niemiecko-jugosłowiańskiego cyklu kinowego opowiadającego o przygodach słynnego wodza Apaczów. Fabularnie film niewiele różni się od poprzednich części i z pewnością brak oryginalnych pomysłów był jedną z przyczyn zakończenia produkcji. Na pewno nie zadecydowali o tym fani, którzy nadal tłumnie stawiali się w kinach.
Major Kingsley miał zabezpieczyć skrzynię ze złotem z Fortu Dawson. I zdołał ją ukryć, jednak wkrótce później wpadł w pułapkę zastawioną przez bandytów. Winnetou spóźnił się z pomocą. Zdołał pożegnać umierającego mężczyznę i obiecać mu przysługę – przekazanie listu córce. Herszt bandytów, niejaki Murdock, jest święcie przekonany, że koperta zawiera informacje o miejscu ukrycia skarbu. Dlatego jest gotowy zrobić wszystko, byle tylko położyć na niej łapę.
Tym samym Winnetou w Dolinie Śmierci opowiada tę samą historię co zawsze. Zepsuty do szpiku kości biały dowódca wraz z grupką rzezimieszków chce dopuścić się niegodziwości (w tym przypadku ukraść list, a potem złoto). Próbuje temu zapobiec dzielny wódz i jego bardzo prawi towarzysze znani z poprzednich odcinków cyklu. Old Shatterhand jest tu posągowy jak zawsze, a Sam Hawkens jak zwykle śmieszy. Tym razem ma do pomocy Lorda Castlepoola, wraz z którym szuka… kwiatków.
Western nakręcono latem 1968 roku w okolicach Dubrownika i wsi Popovo Polje. Atak na dyliżans zrealizowano w wyschniętym korycie rzeki Trebišnjicy, nieopodal znajdowała się też filmowa Dolina Węży. Nieopodal wodospadów Krka wzniesiono wioskę i łowisko Osagów, zaś nad Jeziorem Vranskiem wioskę Siuksów. Cztery miesiące później film trafił do kin, jednak w tak niewielkiej liczbie kopii, że mieszkańcy Berlina czy Kolonii musieli poczekać pół roku, by go obejrzeć. Mimo to obraz odniósł spory sukces finansowy… W dzisiejszych, bardzo komercyjnych czasach cykl z pewnością byłby kontynuowany. Wtedy nie było o tym mowy.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz Winnetou
– Nie przeszkadzają ci Apacze mówiący po niemiecku
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz westernów
– Nie cierpisz bałkańskich plenerów udających Dziki Zachód
Michał Zacharzewski
Winnetou w Dolinie Śmierci, Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten, 1968, reż. Harald Reinl, wyst. Pierre Brice, Lex Barker, Karin Dor, Ralf Wolter, Sime Jagarinac, Vojislav Govedarica, Clarke Reynolds, Eddi Arent, Rik Battaglia, Andreas Mannkopff, Vida Jerman, Claus Jurichs, Klaus Sonnenschein
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.