Wielkie uczucie

Wielkie uczucie to nakręcona zaledwie cztery lata po wojnie klasyczna komedia muzyczna, w której aż roi się od gwiazd w epizodycznych rolach. Nie ma w tym nic dziwnego – akcja toczy się w wytwórni filmowej i stanowi hołd dla królującego wówczas systemu studyjnego. Dziś obraz uchodzi za jedną ze sztandarowych produkcji tak zwanej złotej ery kina.

Michael Curtiz, King Vidor, Raoul Walsh i David Butler odmawiają podjęcia się reżyserii filmu Mademoiselle Fifi z uwagi na jego główną gwiazdę, Jacka Carsona, którego w Hollywood uważa się za nadętego bubka. Niezrażony tym Carson (którego gra Jack Carson) postanawia samemu film wyreżyserować. Wcześniej jednak musi przekonać do współpracy swojego przyjaciela, Dennisa Morgana (którego gra Dennis Morgan). Problem w tym, że Dennis również uważa go za nadętego bubka.

W operację zakontraktowania Dennisa zostaje wciągnięta marząca o aktorstwie kelnereczka Judy (Doris Day), która ma udawać męża Carsona i płaczem zmusić delikwenta do przyjęcia roli. Carson w zamian za tę przysługę obiecuje jej rolę w Mademoiselle Fifi, choć oczywiście nie zamierza tej obietnicy spełnić. Szybko jednak okazuje się, że żadna szanująca się aktorka nie zamierza zagrać w filmie z Jackiem Carsonem, bo wszystkie uważają go za nadętego bubka. To zaś oznacza, że Judy jest jego jedyną nadzieją…

To oczywiście zaledwie początek szalonej historii, którą zaserwowano nam w Wielkim uczuciu. Film dał szansę duetowi Carson-Day na pośmianie się z samych siebie, pokazanie produkcji filmowej w krzywym zwierciadle, a także zaśpiewanie paru przebojowych piosenek. Wrażenie robią też sławy pojawiające się na ekranie – często tylko po to, by wypowiedzieć zaledwie parę zdań. Są tu Gary Cooper, Joan Crawford, Errol Flynn, Edward G. Robinson czy chociażby Ronald Reagan. Czego chcieć więcej?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kino
– Kochasz musicale
– Cenisz filmy o filmach

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na retro

Michał Zacharzewski

Wielkie uczucie, It’s a Great Feeling, 1949, reż. David Butler, wyst. Jack Carson, Doris Day, Dennis Morgan, Bill Goodwin, Irving Bacon, Claire Carleton, Errol Flynn, Gary Cooper, Joan Crawford, Eleanor Parker, Ronald Reagan, Edward G. Robinson, Jane Wyman, Michael Curtiz, Sydney Greenstreet, Ray Heindorf, Danny Kaye, Patricia Neal, King Vidor, Raoul Walsh, David Butler, Mel Blanc

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.