Apokawixa

Było trochę szumu. Apokawixa zdobyła kilka nagród na festiwalu w Gdyni, zebrała ciepłe recenzje, a do kin wkroczyła jako „pierwsza poważna polska produkcja o zombie”. W rzeczywistości to nieskomplikowana, ale całkiem niezła komedia, która z wielu klisz składa coś odrobinę bardziej oryginalnego. Straszyć – nie straszy.

Mamy pandemię, katastrofę klimatyczną, młodych ludzi uczących się na zdalnym. Nic dziwnego, że Kamil – syn milionera zajmującego się „utylizacją” odpadów – postanawia tuż po maturze skrzyknąć swoich ziomeczków i spotkać się na szalonej imprezie w nadmorskiej rezydencji jego ojca. Bohaterowie po ostatnim egzaminie pisemnym opuszczają szkołę, pakują się do samochodów bądź pociągów i ruszają na miejsce.

Żuławski sporo włożył do tego filmu. Nie tylko huczną imprezę niemal jak z Projekt X, ale też problemy psychiczne młodzieży będące pokłosiem pandemii, rozpad współczesnych rodzin, klasowość społeczeństwa, obraz niszczejącej planety, bezradność i marne wyszkolenie służb. Obok scen pomysłowych i na swój sposób magicznych (piosenka The Cure odegrana w bunkrze) pojawiają się też i takie, które widzowie znają już na pamięć z innych filmów. Albo wręcz epizody nieudane, niezbyt zabawne, z których kompletnie nic nie wynika.

Fajni są za to bohaterowie. Co prawda to cięte z dykty archetypy – synek milionera, ekologiczna aktywistka, wegetarianka, kujon, zakochane w autach młoty – ale trudno ich nie polubić. Denerwują niedomknięte wątki, banalność niektórych postaci (z ojcem głównego bohatera włącznie), brak spójności w portretowaniu zagrożenia, wreszcie satyryczny ton osłabiający przekaz filmu. I to wszystko składa się na Apokawixę. To prosta historia: matura, przejazd, impreza, zadyma. Ale zdecydowanie bardziej oryginalna niż się wydaje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz horrory
– Cenisz ekologiczne przesłanie
– Szukasz lekkiej rozrywki

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz polskiego kina
– Nienawidzisz filmów, które powoli się rozkręcają

Michał Zacharzewski

Apokawixa, 2022, reż. Xawery Żuławski, wyst. Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Natalia Pitry, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Mariusz Urbaniec, Aleksander Kaleta, Marta Stalmierska, Monika Mikołajczak, Oskar Wojciechowski, Sebastian Fabijański, Tomasz Kot, Cezary Pazura, Matylda Damięcka, Mikołaj Matczak, Konrad Eleryk, Orina Krajewska, Joanna Kurowska, Anna Cieślak, Joanna Gonschorek

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Apokawixa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.