SybirPunk. Gra fabularna

SybirPunk to system fabularny stworzony na podstawie serii powieści Michała Gołkowskiego. Kto czytał choć jedną z nich, z pewnością wie, że przenosimy się do Rosji zniszczonej koszmarnym kataklizmem, zanieczyszczoną pyłem węglowym, nieprzyjazną, odciętą od świata. W ostatnich miesiącach taki scenariusz nabiera realnych kształtów, a Gołkowski pięknie odmalowuje nieprzyjazną betonową pustynię Neosybirska.

Piszę o tym Gołkowskim, bo jako twórca świata był zamieszany w stworzenie systemu SybirPunk. Pewnie nie siedział nad jego mechaniką, ale popracował nad uniwersum, które zostało tu świetnie opisane. Świetnie w znaczeniu literackim. Chwilami podręcznik czyta się jak wciągającą powieść, kiedy indziej jak emocjonujący przewodnik po zakątkach Neosybirska, wypełniony aż po brzegi opisami najważniejszych zwyczajów, tradycji, postaci, nacji. Jednym się to spodoba, innych zirytuje, bo woleliby dostać czyste, pozbawione ozdobników „mięso”.

Oczywiście w SybirPunk to mięso się znajduje – mamy tu zarys systemu tworzenia i rozwijania postaci, dokładny opis sposobu prowadzenia walk, leczenia się, korzystania z ekwipunku. Trzeba tylko go poszukać, umiejętnie wyłuskać z ton literek zapełniających kolejne strony. Wielkich zaskoczeń nie ma, warto podkreślić jedynie znaczenie pochodzenia i dość wyraźnie zaakcentowany wpływ charakteru na zachowanie się postaci. Choć tak naprawdę wszystko zależy od graczy i mistrza gry, tego, jak poprowadzi sesję i na co bawiącym pozwoli.

Sama mechanika okazuje się nieskomplikowana, do gry wykorzystuje się kostki k6, a wyniki rzutów modyfikuje odpowiednimi parametrami. To nie ona jest głównym atutem SybirPunka, a świat i klimat. Podczas zabawy przydaje się znajomość książek Gołkowskiego, która owe pozytywne wrażenia jedynie potęguje. Po prostu nie udało się wszystkiego zmieścić w podręczniku. Dobry mistrz gry z tymi brakami bez trudu sobie poradzi. Słaby będzie narzekał albo w ogóle ich nie zauważy… W ostateczności sięgnie po inny system. Sporo ich na rynku!

Fifi

SybirPunk. Gra fabularna, Red Square Games

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.