W głowie kota

Koty są miłe, lecz przez lata naukowcy całkowicie je zaniedbywali. Według aktorów dokumentu W głowie kota, badania nad psychiką tych zwierząt są opóźnione o co najmniej piętnaście lat w stosunku do tych dotyczących psów. Wciąż jednak są prowadzone, a co roku pojawiają się nowe, zaskakujące odkrycia.

Pierwsza istotna rzecz – koty nie zmieniły się od dziesięciu tysięcy lat. Niby dały się udomowić, ale nie do końca. Zachowały wiele cech kota nubijskiego, od którego się wywodzą. Zatrzymały swoje dawne instynkty i przyzwyczajenia. Przede wszystkim zaś nie zeszły na psy i nie stały się psami, podczas gdy wiele ludzi traktuje je jak psy. To błąd. To zupełnie inne zwierzęta o innych sposobach komunikacji i innych przyzwyczajeniach. Innych zwyczajach.

Dokument W głowie kota dotyka wielu kwestii jednocześnie. Opowiada trochę o historii ich zwierząt, podgląda naukowców i kocich behawiorystów przy pracy, pokazuje osiągnięcia kocich treserek z Ukrainy (Savitzky Cats Show). Podpowiada również opiekunom kotów pewne oczywistości. Kwestię powolnego mrużenia oczu. Kwestię odpowiedniego głaskania. Kwestię budowania zaufania zwierzęcia. Kwestię zrozumienia pewnych gestów, reakcji, miauknięć, z których każde oznacza coś innego. Bo koty właśnie miauczeniem próbują komunikować się z ludźmi.

Atrakcyjna jest forma, jaką wykorzystano do nakręcenia W głowie kota. Znalazło się tu bowiem wszystko, od prostych kocich animacji przez wywiady z kocimi specjalistami po kocie filmiki pożyczone z YouTube’a. Głębokich rzeczy tu nie ma, jakichś niezwykłych odkryć również, ale informacji jest na tyle dużo, że pewnie każdy usłyszy coś ciekawego. Właścicieli kotów ten dokument oczaruje. Sympatyków tych uroczych futrzaków również. A jeśli ktoś nie lubi kotów, to się leczyć powinien, a nie filmy po platformach oglądać. Howgh!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz koty
– Cenisz efektowną formę współczesnych dokumentów
– Chętnie oglądasz filmiki z futrzakami

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na zaskakujące odkrycia
– Oczekujesz spójnej, wnikliwej analizy kocich łbów

Michał Zacharzewski

W głowie kota, Inside the Mind of a Cat, 2022, reż. Andy Mitchell

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.