Spalone ofiary

Wyreżyserowany przez Dana Curtisa horror Spalone ofiary powstał na podstawie powieści Roberta Marasco pod tym samym tytułem. Przez krytykę został przyjęty z rezerwą, ale doczekał się kilku nagród, zwłaszcza na festiwalach gatunkowych. Do dziś uchodzi za pozycję ważną dla gatunku.

Ben (Oliver ReedDiabły) razem z żoną Marian (Karen Black Intryga rodzinna), ciotką (Bette Davis) i 12-letnim synem Daveyem (Lee H. Montgomery) docierają do dziewiętnastowiecznej posiadłości, którą planują wynająć na wakacje. Właściciele proponują im okazyjną cenę w zamian za opiekę nad ich zajmującą górne piętro sędziwą matką. Chodzi o zapewnienie jej posiłków.

Wkrótce w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kiedy Davey rani się w kolano, wyschnięte rośliny zdają się odżywać, kiedy Ben zacina się szkłem, przepalone żarówki zaczynają świecić. Marian z kolei ma coraz mniejszą ochotę opuszczać budynek. Jest nim wyraźnie zafascynowana i nie zmienia zdania nawet wtedy, kiedy ciotka Bena zaczyna chorować…

Spalone ofiary to przesiąknięty niepokojącą atmosferą film o demonicznym domu. To jednocześnie produkt typowy dla lat 70., dobrze osadzony, ale nieśpieszny. Wręcz powolny, na szczęście stopniowo się rozkręca i z kwadransa na kwadrans coraz bardziej intryguje. Kilka scen zapada w pamięć, kilku innych można się doszukać w późniejszych horrorach, dla których ten stanowił inspirację. Do powszechnie znanych klasyków gatunku nieco mu jednak brakuje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz zapomniane horrory z lat 70.
– Szukasz domu na prowincji

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szybką akcję
– Chcesz krew. Dużo krwi!

Michał Zacharzewski

Spalone ofiary, Burnt Offerings, 1976, reż. Dan Curtis, wyst. Oliver Reed, Karen Black, Burgess Meredith, Lee H. Montgomery, Anthony James, Dub Taylor, Bette Davis, Eileen Heckart, Lee Montgomery

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Spalone ofiary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.