Nel Sole

Al Bano i Romina Power byli małżeństwem przez 29 lat. W tym czasie nagrali kilkadziesiąt przebojów i w całej Europie cieszyli się olbrzymią popularnością. Poznali się w 1967 roku na planie mało znanej produkcji z gatunku musicarello, zatytułowanej Nel Sole. On w niej śpiewa. Ona tylko go kochała.

Carlo (Al Bano) jest nastolatkiem ubogim, za to obdarzonym pięknym głosem. Mieszka u dwójki znacznie starszych panów, z których jeden jest kierowcą, a drugi lokajem bogatej Ivany. Sam wieczorami pracuje jako kelner w dobrej restauracji. Za dnia pracować nie może, gdyż wciąż jeszcze się uczy. W szkole ma koleżankę, Lorenę (Romina Power), która bardzo mu się podoba. Dziewczyna pochodzi z dobrego domu, dlatego Carlo udaje, iż też ma bogatych rodziców.

Oczywiście los powie „sprawdzam” i Carlo będzie musiał uwiarygodnić swoją opowieść. Pod względem fabularnym Nel Sole niczym nie zaskakuje. Przypomina dziesiątki innych komedii romantycznych z epoki, spośród których wyróżnia się jedynie warstwą muzyczną. Carlo przy okazji wieczornych imprez i spotkań śpiewa – a pięknie śpiewa – i tym przekonuje do siebie wszystkich z otoczenia. Zresztą od tytułowego Nel Sole rozpoczęła się jego wielka światowa kariera.

Film Nel Sole opowiada historię romantyczną, choć jednocześnie zabawną, o co dbają lokaj z kierowcą. Jego mocną stroną jest beztroski klimat lat 60., szalonych imprez na plaży, spotkań przy kominku. Bardzo się zmienili uczniowie od tamtych czasów. Zmieniły się stroje, fryzury, sposoby imprezowania, prowadzenia rozmów. Nel Sole jest więc zapisem czasów, których już dawno nie ma… I mimo pewnej sztuczności tylko na tym zyskuje.

Zobacz, jeśli:
– Wiesz, kim są Al Bano i Romina Power
– Lubisz włoskie piosenki sprzed kilkudziesięciu lat

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy bohaterowie śpiewają
– Al Bano wygląda ci na gościa po 40-ce

Michał Zacharzewski

Nel Sole, 1967, reż. Aldo Grimaldi, wyst. Al Bano, Romina Power, Carlo Giordana, Loretta Goggi, Hélène Chanel, Ciccio Ingrassia, Enrico Montesano, Linda Christian, Vincenzo Crocitti, Fulvio Mingozzi, Mirella Pamphili

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.