Dziedzictwo przodków – Suren Cormudian

Seria Metro 2033 obrosła nie tylko kontynuacjami, ale i historiami pobocznymi, spisanymi przez innych autorów i często niemającymi wiele wspólnego z Moskwą. Należy do nich Dziedzictwo przodków, całkiem sprawnie napisany thriller, który w obliczu ostatnich putinowskich zbrodni nabrał niepokojącego wydźwięku.

Porzucamy Moskwę na rzecz obwodu kaliningradzkiego, gdzie już od czasów drugiej wojny światowej nie brakowało tajemniczych bunkrów i podziemi. To dzięki nim grupce bohaterów udało się przetrwać konflikt atomowy i teraz żyją w niewielkiej, zmilitaryzowanej społeczności. Pewnego dnia na plaży ląduje desant wrogich wojsk noszących stare mundury z hitlerowskimi swastykami. Kim są i jakie mają cele? Tego oczywiście czytelnik dowiaduje się, ale z czasem…

Lubię uniwersum Metro 2033. Cenię jego oryginalność, mrok i mimo wszystko antywojenne przesłanie. W Dziedzictwie przodków jakby nieco go mniej, ale też autor inny – Suren Cormudian jest byłym żołnierzem pochodzenia ormiańskiego, który od dwudziestu lat mieszka w Kaliningradzie. Zna dobrze te tereny, zna realia służby w rosyjskiej piechocie morskiej, a pisze sprawnie. Potrafi odtworzyć klimat oryginału, choć przecież zmieniają się okoliczności.

Z drugiej strony – powiedzmy sobie szczerze, myśli głębszej tu nie ma. Zastąpiła ją dynamiczna akcja i tajemnica kryjąca się w podziemiach ciągnących się kilometrami. Nie wszystkim to musi odpowiadać. Jak ktoś nie zna Metro 2033, nie ma nawet po co sięgać po tą książkę. A jak zna i jest fanem uniwersum? Ma szanse nie być zawiedzionym.

Joel

Dziedzictwo przodków
Autor: Suren Cormudian
Przekład: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.