Jak umrzeć w Oregonie

W Oregonie osoby chore mogą popełnić samobójstwo. Legalnie, z pomocą lekarzy i stanu, odchodzą godnie i wygodnie, na swoich warunkach. Film Jak umrzeć w Oregonie pokazuje zwolenników tego rozwiązania oraz ludzi, którzy je wybierają. To cenny głos w dyskusji o dopuszczalności eutanazji.

W 1994 roku w Oregonie zalegalizowano prawo do godnej śmieci. Trochę czasu trwało, zanim sąd najwyższy zaakceptował nowe przepisy. Niektórym wciąż się one nie podobają i łatwo to zrozumieć. Warto jednak wysłuchać tych, którzy są jej zwolennikami bądź wręcz korzystają z nich. Peter D. Richardson daje im głos. Zabiera nas, widzów, do dwóch kobiet, które zdecydowały się o sobie opowiedzieć. Cody Curtis to 52-latka, u której zdiagnozowaną nieuleczalną formę raka wątroby. Z kolei Nancy stara się przekonać polityków, by przepchnęli podobne przepisy w stanie Waszyngton. O to poprosił ją tuż przed śmiercią jej ukochany mąż. To te dwie panie są głównymi, choć nie jedynymi bohaterkami filmu.

Warto się zastanowić, czy życie jest wartością samą w sobie. W dobie wojny na Ukrainie pytanie to brzmi niepoważnie. Ale niech będzie – w kontekście dokumentu Jak umrzeć w Oregonie wydaje się, że to… przede wszystkim sprawa indywidualna. Inaczej będzie patrzeć na ten problem młoda, religijna dziewczyna, która wciąż jest zdrowa, a inaczej schorowany mężczyzna, który wie już, że czeka go jedynie niewyobrażalne cierpienie. Który jest już tylko ciężarem dla bliskich, a świadomie nie chce nim być. Bohaterowie filmu tłumaczą, że nikt nikogo do niczego nie zmusza. Każdy podejmuje tę decyzję indywidualnie, pod nadzorem lekarza.

Film mógłby być lepszy. Reżyser zbyt często uderza w sentymentalne tony, stara się widzów wzruszyć. Może nie manipuluje emocjami, ale jednocześnie nie wyczerpuje tematu. Bo ten wymaga faktów, konkretnych przykładów. Spojrzenia na potencjalne problemy związane z eutanazją, na kontrowersje związane z samobójstwem wspomaganym. Trochę ich w Jak umrzeć w Oregonie brakuje…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty społeczne
– Interesuje cię problem eutanazji

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, ze obraz wyczerpuje temat

Michał Zacharzewski

Jak umrzeć w Oregonie, How to Die in Oregon, 2011, reż. Peter Richardson

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.