Atomowy autobus

Lata siedemdziesiąte przyniosły renesans kina katastroficznego. Widzowie podziwiali więc w kinach płonące wieżowce i tonące liniowce, spadające samoloty, wybuchające wulkany i trzęsienia ziemi. Jeśli czegoś nie widzieli, to katastrofy pierwszego na świecie atomowego autobusu… Poprawka, tą też widzieli. W szalonej komedii Atomowy autobus z 1976 roku.

Otóż naukowcy zatrudnieni przez amerykańskiego przewoźnika Coyote Bus opracowują autobus, który ma zapewnić pasażerom szybkie i bezpieczne połączenie pomiędzy Nowym Jorkiem a Denver. Ponieważ pierwsze testy maszyny kończą się eksplozją, w której giną obaj kierowcy, na ich miejsce zostaje zatrudniony niejaki Dan Torrance (Joseph BolognaGrzechy). Facet zna się na kierowaniu wielkich pojazdów, ale kiedyś doprowadził do wypadku autobusowego, po którym – z głodu – zjadł wszystkie siedzenia, maty podłogowe, aż wreszcie zabrał się za pasażerów…

Na trasie oczywiście sporo się będzie działo. Wiadomo bowiem, że konkurencja nie śpi i zrobi wszystko, żeby eksperymentalny autobus nie dotarł do celu. Ten zresztą nie jest idealny i bohaterowie będą musieli zmierzyć się z niedociągnięciami konstrukcji. Problemy stwarzają też sami pasażerowie, nie wspominając o samym kierowcy, który ma swoje problemy.

Nie da się ukryć, że Atomowy autobus ociera się miejscami o rasową parodię. Scen absurdalnych tu nie brakuje, a także wątków, które w otwarty sposób nawiązują do największych ówczesnych przebojów kina katastroficznego. W odróżnieniu od współczesnych produkcji, twórcy tego filmu starają się nie przekraczać granicy dobrego smaku. Mimo to bawią – nic dziwnego, że to właśnie tą produkcją inspirowali się twórcy Czy leci z nami pilot.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino katastroficzne
– Kochasz stare komedie i parodie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na porcję siusiakowych żartów

Michał Zacharzewski

Atomowy autobus, The Big Bus, 1976, reż. James Frawley, wyst. Stockard Channing, Ned Beatty, Rene Auberjonois, Joseph Bologna, Bob Dishy, John Beck, José Ferrer, Harold Gould, Miriam Byrd-Nethery, Ruth Gordon, Sally Kellerman, Lynn Redgrave, Richard Mulligan, Richard B. Shull, Howard Hesseman, Stuart Margolin

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.