Abbott i Costello w Legii Cudzoziemskiej

Film Abbott i Costello w Legii Cudzoziemskiej to kolejna komedia z udziałem dwójki amerykańskich komików, Buda Abbotta i Lou Costello. Za Wielką Wodą cieszyli się sporą popularnością, u nas jakoś nigdy się nie przyjęli. Nie zrobili kariery na miarę Flipa i Flapa i na dobrą sprawę dopiero w latach 90. trafili do szerszej publiczności… dzięki odrestaurowanym kopiom i telewizyjnym powtórkom.

Bud i Lou pracują przy organizacji zawodów zapaśniczych. Przygotowują choreografię walk i dbają o ich promocję. Kiedy jeden z najbardziej znanych zawodników, niejaki Abdullah, odmawia podłożenia się i wyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych, panowie ruszają jego śladem. Tak trafiają do Algierii, gdzie niemal od razu zadzierają z ludźmi miejscowego szejka. W dodatku nieświadomie zapisują się do francuskiej legii cudzoziemskiej…

Fanów duetu Abbott i Costello w Legii Cudzoziemskiej niczym nie zaskoczy. To kolejna dawka humoru typowego dla amerykańskich komików. Ten wyższy jest nieco inteligentniejszy, ale bez przerwy ładuje się w kłopoty. Ten niższy jest zdecydowanie głupszy i w kłopoty nie musi się ładować, gdyż sam je wywołuje. Ich przygody pełne są slapsticku oraz zabawnych dialogów. Obydwoje operują zestawem wypracowanych i sprawdzonych min, które mają wywoływać śmiech u widzów.

Nie ukrywam, że kiedy ogląda się kolejną komedię z udziałem obu fanów, widzi się ów schemat. Zmieniają się dekoracje, zmieniają się historie, ale humor pozostaje ten sam. Czy to wada? Nie wydaje mi się. W końcu sitcomy potrafią bazować na podobnych dowcipach latami. Czemu Bud i Lou mieliby być gorsi?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare komedie
– Lubisz Abbotta i Costello

Odpuść sobie, jeśli:
– Do czarno-białych filmów się nie dotykasz, bo psują ci oczy
– Nie lubisz slapsticku

Michał Zacharzewski

Abbott i Costello w Legii Cudzoziemskiej, Abbott and Costello in the Foreign Legion, 1950, reż. Charles Lamont, wyst. Bud Abbott, Lou Costello, Patricia Medina, Walter Slezak, Douglass Dumbrille, Tor Johnson, Henry Corden, Marc Lawrence, Leon Belasco, William ‚Wee Willie’ Davis, Jeff Chandler, Bobby Barber, Alberto Morin, Dan Seymour

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.