O Mantykorze, która szukała domu – Artur Tojza

To baśń. Relatywnie krótka opowieść z morałem, przekazująca czytelnikom pewne prawdy o życiu. Napisał ją Artur Tojza, autor Piekła kosmosu. Z całą pewnością nie myślał o najmłodszych dzieciach. Dla takich czterolatków O Mantykorze, która szukała domu jest historią zdecydowanie zbyt trudną, mówiącą o kwestiach, których maluch nie zrozumie. Co innego nieco starsi czytelnicy, przynajmniej chodzący do podstawówki. Dla nich będzie to przyjemna lektura. A dla dorosłych? Rodzaj balsamu dla duszy.

Na pustyni Dasht-e Kavir – co w języku Persów oznacza Wielką Pustynię Słoną – żyje sobie Mantykora. To przedziwne stworzenie przypominające lwa w kolorze piasku, z parą ogromnych, smoczych skrzydeł i kolcem zamiast ogona. Kiedyś miała po co żyć. Pomagała zwierzętom, broniła ich przed ludźmi. Ale minęły setki lat i poczuła się nieco samotna. Bo nie tylko ludzie się zmienili, przestali strzec dawnych praw, ale i otaczający świat stał się inny. Obcy.

Oczywiście w tej baśni pojawia się nadzieja. A wraz z nią pierścień, z którego wyłania się dżin. Znajomość z nim, oparta na bardzo nietypowej transakcji, zmieni Mantykorę, a nam, czytelnikom, podsunie parę kwestii do rozważenia. Może nie bardzo naszych, bardziej filozoficznych niż dotyczących realnych problemów życiowych. Morały płynące z lektury pasują bowiem do gatunku. Dotyczą sądzenia po pozorach czy chociażby sensu prawdziwej przyjaźni.

O Mantykorze, która szukała domu jest ładnie napisana. Przyjemnie się ją czyta. Przyjemnie, ale i szybko, bo dla sprawnego czytającego to lektura na jeden krótki wieczór. Ciekaw jestem, czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na tego typu lektury. Czy ktoś czyta baśnie. Czy ktoś je kupuje. Mam nadzieję, że tak.

Joel

O Mantykorze która szukała domu
Autor: Artur Tojza
Wydawnictwo: Self Publishing Artur Tojza

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Jedna uwaga do wpisu “O Mantykorze, która szukała domu – Artur Tojza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.