
Karel Capek, czeski pisarz i dramaturg tworzący w pierwszej połowie XX wieku, w historii literatury zapisał się jako ten człowiek, który jako pierwszy użył słowa robot. Pojawiło się ono w jego sztuce teatralnej i zapewniło mu nieśmiertelność wśród miłośników science-fiction. Dzieci pokochały go jednak z Daszeńkę, uroczego foksteriera, bohatera książeczki Daszeńka, czyli żywot szczeniaka.
W 1979 roku przeniósł go na telewizyjny ekran czechosłowacki reżyser i animator Břetislav Pojar. Powstał wówczas serial składający się z siedmiu odcinków, z których każdy trwał około ośmiu minut. W każdym z nich poznawaliśmy – w półdokumentalnej formie – kolejne losy tytułowego psiaka. W pierwszym odcinku narodziny. W drugim odcinku moment otwarcia oczu. W trzecim odcinku proces dorastania, w kolejnych rozmaite gry i zabawy.
Niezbyt skomplikowanym ujęciom psiaków towarzyszył głos lektora, Martina Ruzka, czytającego kolejne fragmenty powieści i czasami dorzucającego coś od siebie. Każdy odcinek wieńczyła zaś prosta, animowana bajka ze świata psów, przybliżająca ich zwyczaje. W Daszeńce nie brakowało humoru, seria była ciepła i uczyła miłości do zwierząt. Nic dziwnego, że odniosła sukces również w Polsce. Do naszego kraju trafiła zaledwie rok po premierze i wyświetlano ją w środowym paśmie dla dzieci.
Serial od wielu lat nie jest wznawiany, choć sama Daszeńka wciąż cieszy się wśród dzieci olbrzymią popularnością. Przypominają ją teatry z całej Polski, chętnie adaptując powieść Capka. Pozostaje mieć nadzieję, że w dobie popularności platform streamingowych ktoś postawi na sentyment i spróbuje przypomnieć widzom serial, który te czterdzieści lat temu bawił dzieci w całym bloku wschodnim. Wciąż mógłby bawić, bo moda na futrzaki nie przemija…
Zobacz, jeśli:
– Z jakichś powodów lubisz psy
– Pamiętasz ten serial z dzieciństwa
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie znasz czeskiego (o polską wersję trudno).
– Masz uczulenie na sierść
Michał Zacharzewski
Daszeńka, Dášeňka, 1979, reż. Břetislav Pojar, wyst. Martin Růžek
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.