Daszeńka (serial)

Karel Capek, czeski pisarz i dramaturg tworzący w pierwszej połowie XX wieku, w historii literatury zapisał się jako ten człowiek, który jako pierwszy użył słowa robot. Pojawiło się ono w jego sztuce teatralnej i zapewniło mu nieśmiertelność wśród miłośników science-fiction. Dzieci pokochały go jednak z Daszeńkę, uroczego foksteriera, bohatera książeczki Daszeńka, czyli żywot szczeniaka.

W 1979 roku przeniósł go na telewizyjny ekran czechosłowacki reżyser i animator Břetislav Pojar. Powstał wówczas serial składający się z siedmiu odcinków, z których każdy trwał około ośmiu minut. W każdym z nich poznawaliśmy – w półdokumentalnej formie – kolejne losy tytułowego psiaka. W pierwszym odcinku narodziny. W drugim odcinku moment otwarcia oczu. W trzecim odcinku proces dorastania, w kolejnych rozmaite gry i zabawy.

Niezbyt skomplikowanym ujęciom psiaków towarzyszył głos lektora, Martina Ruzka, czytającego kolejne fragmenty powieści i czasami dorzucającego coś od siebie. Każdy odcinek wieńczyła zaś prosta, animowana bajka ze świata psów, przybliżająca ich zwyczaje. W Daszeńce nie brakowało humoru, seria była ciepła i uczyła miłości do zwierząt. Nic dziwnego, że odniosła sukces również w Polsce. Do naszego kraju trafiła zaledwie rok po premierze i wyświetlano ją w środowym paśmie dla dzieci.

Serial od wielu lat nie jest wznawiany, choć sama Daszeńka wciąż cieszy się wśród dzieci olbrzymią popularnością. Przypominają ją teatry z całej Polski, chętnie adaptując powieść Capka. Pozostaje mieć nadzieję, że w dobie popularności platform streamingowych ktoś postawi na sentyment i spróbuje przypomnieć widzom serial, który te czterdzieści lat temu bawił dzieci w całym bloku wschodnim. Wciąż mógłby bawić, bo moda na futrzaki nie przemija…

Zobacz, jeśli:
– Z jakichś powodów lubisz psy
– Pamiętasz ten serial z dzieciństwa

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie znasz czeskiego (o polską wersję trudno).
– Masz uczulenie na sierść

Michał Zacharzewski

Daszeńka, Dášeňka, 1979, reż. Břetislav Pojar, wyst. Martin Růžek

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.