Tajemnice wiklinowej zatoki

W 1985 roku powstał zarówno serial, jak i film zatytułowany Tajemnice wiklinowej zatoki. Zgodnie z ówczesną modą, pokazywał on piękno naszego kraju i jego przyrody. Uczył najmłodszych widzów szacunku do zwierząt i dzięki delikatnemu, ekologicznemu przesłaniu trafił również do szkół, gdzie był wyświetlany podczas lekcji przyrody (a dokładniej środowiska społeczno-przyrodniczego, bo tak kiedyś się ów przedmiot nazywał).

Bohaterem produkcji jest piżmak imieniem Serafin, który dorasta w tytułowej wiklinowej zatoce. W końcu opuszcza rodzinną wioskę i zaczyna życie na własny rachunek. Zaprzyjaźnia się ze szczurem Archibaldem, z którym przeżywa niesamowite przygody. Część z nich związanych jest z bliskością gospodarstwa, w którym mieszkają ludzie. Inne to efekt działania samych zwierząt, choćby bobrów, które uciekły z rezerwatu i wybudowały w pobliżu tamę.

W odróżnieniu od wielu współczesnych bajek Tajemnice wiklinowej zatoki są produkcją łagodną, pozbawioną oszałamiającego tempa i szalonych, pełnych aluzji dialogów. Żartów co prawda nie brakuje, ale są nieagresywne. Atrakcją jest kilka piosenek w wykonaniu Alibabek czy popularnego wówczas zespołu country Lonstar Band. Co ciekawe, obsada głosowa filmu różni się od serialowej. W telewizji w roli Serafina słyszeliśmy Ewę Złotowską, w kinie Macieja Robakiewicza.

Produkcja bardzo spodobała się młodym widzom i doczekała się kilku serialowych kontynuacji. Dekadę później powstał bowiem Powrót do wiklinowej zatoki, potem Zima w wiklinowej zatoce, a także filmy Magiczna gwiazda i Wielka wędrówka. Na przygodach piżmaka Serafina wychowało się niejedno pokolenie. Podejrzewam, że dobrze je wspomina…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare animacje z PRL-u
– Szukasz nieagresywnej, spokojnej bajki dla dziecka
– Uwielbiasz filmy o zwierzętach

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że to taki polski Shrek

Michał Zacharzewski

Tajemnice wiklinowej zatoki, 1985, reż. Wiesław Zięba

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.