Necronomicon

Fani Howarda Phillipsa Lovecrafta jak świat długi i szeroki czekają na udaną adaptację jego dzieł. Tymczasem ona istnienie. Necronomicon z 1993 roku to co prawda antologia, w dodatku dość swobodnie traktująca twórczość samotnika z Providence, ale jednocześnie to produkcja udana. Mająca odpowiedni klimat i styl.

Na Necronomicon składają się trzy oddzielne historie obudowane czwartą, zatytułowaną Biblioteka. To właśnie w niej sam Lovecraft przybywa do klasztoru, w którym przechowywany jest egzemplarz tytułowej księgi. Przewija się ona – w mniejszym lub większym stopniu – przez kolejne opowieści. Główny bohater Zatopionych korzysta z niej, by przywrócić do życia bliskich, którzy zginęli podczas rejsu. W Zimnie pojawia się kobieta wrażliwa na ciepło i słońce, z kolei w Szeptach policjantka tuż po wypadku podąża śladem rannego partnera, którego ktoś wciągnął do sąsiedniego budynku.

Za historie odpowiadało trzech różnych reżyserów i dlatego są one nierówne. Najlepiej wypada ta wyreżyserowana przez Christophe Gansa i nie jest to przypadek. To francuski mistrz klimatycznych historii, autor Silent Hill i Braterstwa wilków. Brian Yunza ma na swoim koncie liczne kontynuacje średnio udanych horrorów (od Re-animatora po Dentystę), z kolei Shusuke Kaneko tworzył głównie w Japonii, między innymi jedną z części Godzilli. Każdy w swoim segmencie skupił się na ludzkiej naturze, dzięki czemu opowieści są intrygujące i spójne.

Nad efektami specjalnymi w Necronomiconie pracował Tom Savini i piętno, jakie odcisnął na tej produkcji, jest dość wyraźnie. Niesamowita charakteryzacja oraz rozmaite obrzydliwości pojawiające się na ekranie mają charakterystyczny dla niego styl. Bo żeby zekranizować Lovecrafta, trzeba wykreować na ekranie klimat. Savini to potrafi. Tak jak i Gans.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz antologie
– Lubisz horrory
– Lubisz Lovecrafta

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz wiernych adaptacji

Michał Zacharzewski

Necronomicon, Necronomicon: To Hell and Back, H. P. Lovecraft’s Necronomicon, Necronomicon: Book of the Dead, 1993, reż. Christophe Gans, Brian Yuzna, Shûsuke Kaneko, wyst. Jeffrey Combs, Bruce Payne, Juan Fernández, Brian Yuzna, Richard Lynch, Vladimir Kulich, Belinda Bauer, Dennis Christopher, Maria Ford, Millie Perkins, Denice D. Lewis, David Warner, Bess Meyer, Curt Lowens, Gary Graham, James Paradise, Signy Coleman, Obba Babatundé, Don Calfa

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Necronomicon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.