Żandarm na emeryturze

Już trzecia część przygód żandarma z Saint-Tropez miała być ostatnią. Scenarzyści znaleźli głównemu bohaterowi żonę i zakładali, że się ustatkuje. Widzowie domagali się jednak kontynuacji i stąd zapadła decyzja o nakręceniu części czwartej, zatytułowanej Żandarm na emeryturze. Wtedy definitywnie kończącej serię, ale – jak pokazał czas – wciąż nie ostatniej.

Już na początku filmu na komisariacie pojawia się szycha i w krótkich, żołnierskich słowach odsyła całą kadrę na emeryturę. Ich miejsce zajmuje sześciu młodych, szczupłych mężczyzn, którzy od tej pory mają dbać o porządek w mieście. Cruchot (Louis de Funès) z oszczędności kupuje sobie wielką posiadłość na prowincji wraz z malowniczym dworkiem. I choć żona bardzo starannie planuje mu grafik, to jednak wciąż chodzi strasznie poirytowany. Po prostu nie może odnaleźć się bez pracy.

Okazuje się, że pozostali byli żandarmi cierpią na podobną przypadłość i tęskną za mundurem, którego zobowiązali się już nigdy nie zakładać. Jednak gdy jeden z nich – Fougasse (Jean Lefebvre) – nabawia się amnezji i ląduje w luksusowej klinice, postanawiają przypomnieć mu lata młodości. W tym celu zakładają dawne mundury i wyruszają na przejażdżkę po okolicy… I tak, nie obejdzie się bez polowania na naturystów.

Jak zwykle swoje piętno odcisnął na filmie Louis de Funès. To on przecież wymyślił szaloną zakonnicę pojawiającą się we wszystkich odcinkach serii, a tu zaproponował scenę rozbrajania bomby, a następnie ją zainscenizował. Zabawnych momentów jest zresztą więcej. Naszpikowany pułapkami dom Cruchota, spotkanie z hippisami czy próba włamania do bazy wojskowej wciąż śmieszą… Okazuje się, że nawet policjanci po pięćdziesiątce mogą na coś się przydać. Szkoda, że w Polsce jeszcze nie wyciągnięto wniosków z tej lekcji…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz serię
– Kochasz francuskie komedie

Odpuść sobie, jeśli:
 – Nie lubisz filmów o starych dziadach
– Też właśnie przechodzisz na emeryturę

Michał Zacharzewski

Żandarm na emeryturze, Le gendarme en balade, 1970, reż. Jean Girault, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, Claude Gensac, Guy Grosso, Jean Lefebvre, Christian Marin, Michel Modo, Yves Vincent, Ugo Fangareggi, France Rumilly, Dominique Zardi, Robert Le Béal, Dominique Davray, Paul Préboist, Sara Franchetti, Claude Carvin, Bernard Charlan, Carlo Nell

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.