
O Irlandii słyszeli wszyscy. Często również o tragicznej historii IRA, krwawych zamachach czy pamiętnej styczniowej niedzieli. Ale jak to się wszystko zaczęło? Kiedy w tym pięknym kraju narodził się terroryzm i dlaczego ludzie żyjący na jednej wyspie przez całe wieki zabijali się nawzajem? Na te wszystkie pytania odpowiada film dokumentalny Irlandia: Granica niezgody, który można obejrzeć w telewizji internetowej Arte.tv.
Film stopniowo, krok po kroku przedstawia historię konfliktu. Tym samym zaczyna od V wieku, kiedy to wyspa została schrystianizowana i całkiem nieźle sobie radziła. Mimo najazdów wikingów dla zwykłych ludzi była prawdziwym rajem, miejscem spokojnym, cichym, bezpiecznym. Od 1169 roku rozpoczęły się wyprawy anglo-normandzkie. Anglicy nie tylko dokonywali rzezi, nie tylko zajmowali coraz większe połacie lądu, ale również próbowali narzucić miejscowym swoją kulturę i tradycję.
I tak było też w kolejnych wiekach. Jedni napierali, to drudzy się wycofywali, no i na odwrót. Niewiele zmieniły też statuty z Killkenny, nie pomogły aresztowania katolickich biskupów, tortury i zabójstwa. Na początku XVII wieku na północy kraju rozpoczęły się brutalne wysiedlenia. W miejsce osad rdzennie irlandzkich zaczęły pojawiać się protestanckie, bronione przez wojska angielskie. Wyspa była coraz bardziej podzielona, a kolejne powstania prowadziły do wykrwawiania się narodu. W 1800 roku ostatecznie przyłączono ją do Zjednoczonego Królestwa.
Wielki głód z połowy XIX wieku zmusił do ucieczki z kraju około dwa miliony osób. Irlandczycy nie poddali się i wykorzystali I wojnę światową do kolejnego zrywu. Krwawe represje sprawiły, że powstała Irlandzka Armia Republikańska. Ostatecznie w 1937 roku powstała niezależna Irlandia, jednak nie obejmowała swym zasięgiem całej wyspy. Film Irlandia: Granica niezgody obejmuje też czasy The Troubles i obecne czasy względnego spokoju. Tyle że wciąż nie wiemy, co przyniesie Brexit.
Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią Irlandii
– Ciekawi cię, skąd wziął się tamtejszy konflikt
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz dokumentów
Michał Zacharzewski
Irlandia: Granica niezgody, Bloody Border: A History of Ireland, 2019, reż. Christel Fomm
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.