Francja: Ostatnia szansa

Dokument Francja: Ostatnia szansa powstał w 2019 roku i opowiada o emigrantach próbujących przedostać się do Wielkiej Brytanii. Nie wyjaśnia, dlaczego właśnie tam. Być może decydują o tym lepsze warunki socjalne, choć niektórzy ludzie wspominają, że ciągną do swoich bliskich, którzy już tam się odnaleźli, mają dom, pracę, oferują pomoc. Różnicę stanowi też język. Podstawy angielskiego znają wszyscy migranci, włącznie z dziećmi, zaś po francusku nie mówi prawie nikt.

Nie mają łatwo. W 2019 roku straż przybrzeżna w pobliżu Calais podwoiła wysiłki zmierzające do wyłapywania wszystkich osób próbujących nielegalnie przedostać się na drugą stronę kanału La Manche. Dokładnie kontroluje wszystkie ciężarówki korzystające z Eurotunelu, co zmusza ludzi do wybierania alternatywnych dróg. Także tej wodnej. Tylko w nocy z 22 na 23 sierpnia 2019 schwytano ponad pięćdziesiąt osób próbujących w ten sposób sforsować granicę.

Ze swoich krajów uciekli z różnych powodów. Niektórzy stracili wszystko w wyniku wojny, inni bali się prześladowań politycznych bądź religijnych. Niemal wszyscy mieli dużo poważniejsze powody niż te, które pchały polskich emigrantów do wyjazdu z kraju na przełomie lat 80. i 90. Do Francji docierali różnymi drogami. Przez pustynie, przez wody Morza Śródziemnego, z pomocą różnego rodzaju przemytników, którym musieli oddać wszystko, co mieli. Lądowali na francuskiej ziemi w marnej jakości namiotach, marznąc i głodując.

W Francja: Ostatnia szansa widzimy, jak policja im te namioty konfiskuje, jak przegania z miejsca na miejsce. Niektórzy za ostatnie pieniądze kupują niewielkie pontony silnikowe i próbują na nich przedostać się przez wodę. Połowa dociera do celu, druga połowa zostaje zawrócona lub tonie gdzieś po drodze. Ale czy ludzie mają jakiś wybór? Jedyne, co słyszą, to „wracajcie do siebie”. Tylko że do siebie nie mają już powrotu.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sytuacją emigrantów w Europie
– Samemu jesteś emigrantem i żyjesz na obczyźnie

Odpuść sobie, jeśli:
– Irytuje cię ta tematyka
– Też uważasz, że powinni wracać do siebie

Michał Zacharzewski

Francja: Ostatnia szansa, Manche: La nouvelle Méditerranée, 2019, reż. Camille Toulmé

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.