Love Machines

Krótkometrażówka Love Machines w reżyserii Michała Materny opowiada o poszukiwaniu szczęścia, miłości, własnego miejsca na świecie. A właściwie może nie tyle o poszukiwaniu miłości, co o potrzebie bycia kochanym. Podejrzewam jednak, że każdy z widzów inaczej zinterpretuje tę historię i dostrzeże w niej inne treści. Co chciał przekazać reżyser – nie jestem pewien.

Zaczyna się w szpitalu. Młody chłopak, Oskar (Piotr Trojan), przychodzi zobaczyć swoje nowonarodzone dziecko. Rozmowa z dziewczyną zupełnie mu się nie klei. Dzień odreagowuje na imprezie, na której wszczyna bójkę. Ze szpitala odbiera go kumpel, który proponuje wspólny wyjazd do Amsterdamu. Do tamtejszej dzielnicy uciech…

Oskar jest młodym, zagubionym człowiekiem. Zresztą łatwo pogubić się w jego życiu. Nie wiemy, kim jest dla niego dziewczyna w szpitalu, czy to obecny czy stary związek. Nie wiemy też, kim jest ów kumpel, Aleks (Paweł Tomaszewski), choć ich wzajemna relacja ma homoseksualny wydźwięk. Wiemy natomiast, że Oskar bardzo potrzebuje uczucia i będzie go szukał u świeżo poznanej amsterdamskiej prostytutki.

W filmie Love Machines nie ma pięknych kadrów. Celowo. Ciemne, mroczne ulice, ciasne betonowe kluby, niedoświetlone wnętrza mają nam przypominać, że życie nie przypomina turystycznych katalogów. My, widzowie, to jednak wiemy. Stąd pytanie, co tak naprawdę wynosimy z tego filmu. Z pewnością zyskujemy migawkę z cudzego życia, ale czy jest to życie, na które chcemy w ogóle patrzeć?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz mroczne, depresyjne produkcje
– Kręcą cię ludzie żyjący na krawędzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz opowieści o tym, że życie jest fe
– Irytują cię bohaterowie, którzy są zagubieni

Michał Zacharzewski

Love Machines, 2019, reż. Michał Materna, wyst. Piotr Trojan, Sunna Neuféglise, Paweł Tomaszewski, Magdalena Celmer, Delfina Wilkońska, Cameron O Farrell, Jochem Stoekenbroek, Katarzyna Warnke, Jacek Łukowski, Józef Mika, Piotr Sędkowski, Mariusz Polak, Marcin Czarnecki

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.