Tripnet – Acquisition of Signal

Pochodzący z 2013 roku Acquisition of Signal to kolejny album w dorobku Tripnet, niszowego zespołu działającego na Hawajach z inicjatywy gitarzysty Chrisa Baileya. Od lat łączy on elektroniczne tło i sample z nagraną na żywo perkusją oraz wszelkiej maści gitarami. Tworzy muzykę pozbawioną wokalu i dlatego wykorzystywaną czasami przez filmowców – utwory z Acquisition of Signal można na przykład usłyszeć w niskobudżetowym horrorze Blood Moon Rising.

Utwór otwiera gitarowy Tribe z mocną partią fortepianu i perkusji, przestrzenny, ilustracyjny, budujący nastrój. Zupełnie inny niż kolejny Distant Rain, w którym króluje gitara klasyczna. Jedynie niepokojące, elektroniczne tło łączy go z poprzednią kompozycją. Miniature Hammer też jest spokojny, jakby wyciszony, i dopiero Night przynosi lekką zmianę klimatu. Znika obecne w poprzednich kompozycjach tło, całość przywołuje zaś na myśl nocną imprezę taneczną i ten czas, kiedy na parkiecie buja się już tylko kilka mocno nieprzytomnych par. Równie spokojne jest też Arpone.

Wykorzystana w filmie Blood Moon Rising kompozycja Broken Village z odległym, gitarowym tłem całkiem sprawnie buduje atmosferę zagrożenia. From H to utwór nienarzucający się, niedominujący, przypominający dźwiękowy szum odległej autostrady czy miasta. Ten klimat Tripnet stara się zresztą utrzymać aż do końca. Ambience czy Sleep 2.0 też wyciszają, choć w tym ostatnim gitary z czasem nabierają intensywności, niczym w nocnym koszmarze. Płytę kończą trzy nieco bardziej żywe utwory z towarzyszeniem akustycznej gitary, 3 5 8, Wahine i Dark Tamboura.

Na Acquisition of Signal Chris Bailey stawia przede wszystkim na nastrój. To płyta tła, która powinna przyjemnie grać gdzieś z rogu pokoju, zagłuszać ciszę, a jednocześnie nie dominować nad prowadzonymi szeptem nocnymi rozmowami. Nie wszystkim musi się to podobać, ale jestem przekonany, że ten niszowy album powinien dotrzeć do fanów tego typu klimatów. Zasługuje na to.

Joel

Tripnet – Acquisition of Signal

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.