American Grindhouse

W 2007 roku Tarantino i Rodriguez przypomnieli światu o kulturze grindhouse i związanych z nią tandetnych, pełnych przemocy filmach klasy C, zwanych exploitation movies. Wyświetlano je przed laty w kinach samochodowych, najczęściej w zestawach po dwa tytuły. Tak naprawdę istniały już w pierwszych dekadach XX wieku i istnieją do dziś, a opowiada o nich dokument American Grindhouse.

To żaden wielki film. Ot, klasyczny dokument, w którym mądre głowy z branży – krytycy, producenci, reżyserzy, scenarzyści, aktorzy – opowiadają o historii „gatunku”. Wspominają najstarsze tytuły i wpływ, jaki na nich miały, mówią o własnych, prywatnych fascynacjach, a także tych filmach, w których sami maczali palce. Ich wypowiedzi są bogato ilustrowane fragmentami wspomnianych produkcji, często brutalnych, pełnych nagości lub absurdalnie kiczowatych.

Drenner sięga daleko. Swoją opowieść rozpoczyna od Traffic in Souls z 1913 roku i sporo uwagi poświęca kultowym Dziwolągom z lat trzydziestych. Opisuje też takie subgatunki jak blaxploitation, sexploitation wraz z nieco zapomnianymi roughies, kino motocyklowe, więzienne czy fetyszowe. Nie zapomina oczywiście o tandetnych horrorach oraz analizuje przyczyny zmierzchu gatunku, wskazując premierę Szczęk Spielberga i popularyzację hardcore’owej pornografii.

Śladów gatunku można doszukiwać się w kinie lat osiemdziesiątych, zwłaszcza w produkcjach przygotowywanych z myślą o rynku video. Dziś tego typu produkcji jest więcej, po filmach Tarantino i Rodrigueza powstały choćby dwie Maczety czy Włóczęga ze strzelbą. Trudno mówić co prawda o odrodzeniu gatunku, ale grindhouse ma się całkiem nieźle. A American Grindhouse w ciekawy sposób opowiada o jego historii.            

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się kinem
– Kręci cię grindhouse

Odpuść sobie, jeśli:
– Tandetne filmy omijasz z daleka
– Dokumentów nie cierpisz, swoich też nie nosisz przy sobie

Michał Zacharzewski

American Grindhouse, 2010, reż. Elijah Drenner, wyst. Allison Anders, Judith Brown, Larry Cohen, Joe Dante, Don Edmonds, Robert Forster, Jack Hill, David Hess, Jonathan Kaplan, John Landis, Jeremy Kasten, Herschell Gordon Lewis, Ted V. Mikels, Fred Williamson, Lewis Teague, Fred Olen Ray, Kim Morgan

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.