Tajemniczy duch (serial)

Tajemniczy duch całkiem nieźle ugościł się we wspomnieniach ludzi urodzonych na początku lat 80. Latem 1990 roku ten niemiecki serial trafił do polskiej telewizji. Wyświetlany był latem, w piątkowe poranki, i chyba nigdy nie został powtórzony. Za naszą zachodnią granicą ma wiernych fanów, którzy wspominają, jak bardzo bali się dziadka-robota i jego trzeciego oka ukrytego pod włosami w tylnej części głowy. A później… później go polubili.

Akcja dzieje się w niewielkim miasteczku położonym w górach Rudawach ciągnących się przez ponad 150 kilometrów w Saksonii, w dolinie rzeki Łaby. Nie są za wysokie (najwyższy szczyt ledwie przekracza 1200 metrów), ale z uwagi na wydobywane tu od średniowiecza kruszce skrywają wiele tajemnic. Habermannowie, którzy przyjeżdżają tu na wakacje, zakochują się w okolicy i postanawiają zostać na dłużej. Wprowadzają się do starego domu zamieszkanego przez pana Rodenwalda. Dzieciaki wkrótce zaczynają traktować go jak dziadka.

Nie zdradzę wiele, jeśli napiszę, że miejscowi uważają dom za nawiedzony i starają się trzymać od niego z daleka. Zaś Rodenwald jest w rzeczywistości robotem RO-101 z planety Obskura, pozostawionym tu przez kosmitów do pilnowania ich średniowiecznej kwatery. Wkrótce będzie musiał wrócić do swoich razem z całym budynkiem, czego mają dopilnować trzej kosmici pojawiający się w okolicy.

Serial miał swój klimat. Na początku każdego odcinka duch-narrator wychodził z obrazu i zasiadał za biurkiem, by dalej snuć swoją opowieść. To nie przypadek. Tajemniczy duch stanowił część większej serii Spuk, opowiadającej o niewyjaśnionych zagadkach, duchach i kosmitach. Seria cieszyła się w Niemczech sporym zainteresowaniem wśród dzieciaków. Często odwiedzają one Thum i zamek Rochsburg – miejsce, które zagrały tę z serialu – i wspominają kultową dla nich opowieść z dzieciństwa.

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz ten serial z lat młodości
– Jakimś cudem natkniesz się na sensowną kopię

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz niemieckich produkcji
– Boisz się duchów, robotów, a zwłaszcza dziadków

Michał Zacharzewski

Tajemniczy duch, Spuk von draußen, 1987, 1988, wyst. Maurice Zirm, Klaus Hecke, Peter Jahoda, Hajo Müller, Volkmar Kleinert, Heinz Rennhack, Jaecki Schwarz, Dieter Wien, Madeleine Lierck, Peter Pauli, Wolf-Dieter Lingk, Hartmut Beer, Kirsten Block

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.