Na rewersie mapy: Turystyka jutra

Na rewersie mapy to cykl programów publicystycznych realizowanych na zlecenie internetowej telewizji Arte.tv (dostępnej także w języku polskim). Dziennikarze przyglądają się w nich aktualnym problemom, z jakimi zmaga się świat, i obudowują je sporą dawką faktów. Widz czuje się trochę jak w szkole podczas wykładu. Czy to źle? Nie do końca, choć moim zdaniem taka formuła nie jest zbyt atrakcyjna.

Program Turystyka jutra przygląda się modzie na podróżowanie i przemianom, jakie mogą zajść w branży turystycznej na skutek pandemii. A zmiany są tej branży czymś normalnym. Po raz pierwszy o turystach zaczęto mówić w Anglii w 1780 roku. Wtedy słowem tym określano ludzi, którzy wybierali się w roczną podróż po świecie. Celem nie był wypoczynek, a wejście w dorosłe życie, nabranie nowej perspektywy, zebranie anegdot do opowiedzenia podczas towarzyskich bali.

Dopiero w XIX wieku ludzie zaczęli podróżować dla przyjemności. Zwiedzali miasta i kraje, o których tyle słyszeli, szukali też zdrowia w nadmorskich i górskich kurortach, jeździli do wód. W 1869 roku Thomas Cook zrewolucjonizował rynek turystyczny, szykując ofertę all inclusive na wycieczki po Nilu. Jednak dopiero sto lat później wakacje stały się czymś powszechnym. Jeszcze przed wojną podróżowali głównie ludzie bogaci. Po niej – gdy gospodarka nieco się odkuła – odpoczywać chcieli już wszyscy. Ostatnią wielką rewolucją było pojawienie się tanich linii lotniczych w latach 90. ubiegłego wieku.

Pandemia wiele zmieniła, ściągnęła olbrzymie kłopoty na kurorty i wyspy turystyczne. Przed nią odnotowano 9 miliardów wyjazdów wakacyjnych, z tego 1,5 miliarda zagranicznych (Francja, Hiszpania, USA, Chiny i Włochy cieszyły się największym zainteresowaniem). W jej trakcie liczba podróżujących spadła nawet o 80%. Teraz wraca, ale czy będzie jak dawniej? Co twierdzą twórcy Na rewersie mapy: Turystyka jutra?

Wielkie miasta turystyczne, takie chociażby jak Wenecja czy Barcelona, już starają się ograniczyć napływ turystów. Wiele małych państewek szuka alternatywnych źródeł dochodu. Zaczynają rozumieć, że w dzisiejszych czasach nie można stawiać tylko na jeden sektor gospodarki. Dla podróżujących może to oznaczać tylko jedno – zmiany. Jakie? Niestety, konkretów dotyczących przyszłości w Na rewersie mapy: Turystyka jutra? brakuje…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty
– Chętnie posłuchasz o turystyce

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz lekcji geografii

Michał Zacharzewski

Na rewersie mapy: Turystyka jutra, Mit offenen KartenTourismus – Welche Zukunft nach der Pandemie?, 2020, reż. Emilie Aubry

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.