Bag it!

Od pewnego czasu walczymy w Polsce z foliówkami. Dziesięć lat temu nie musieliśmy za nie płacić, więc zużywaliśmy ich hurtowe ilości. Wyrzucaliśmy je do zmieszanych, bo innych kontenerów na śmieci nie było. Albo po prostu ciskaliśmy na ziemię. Potem natykaliśmy się na plastikowe torebki w lasach, parkach i na górskich szczytach. W rzekach i jeziorach, na ulicach, a przede wszystkim na drzewach, co wyglądało koszmarnie. Więc w sumie może i dobrze, że z nimi walczymy? Film dokumentalny Bag It! – czysto rozrywkowy, w dodatku nakręcony z tezą, czego nie ukrywa – przygląda się tej sprawie bliżej. Na przykładzie Ameryki.

Tam walkę z foliówkami zaczęto znacznie wcześniej, choć korzystano z nich nieco mniej chętnie. W dużych sklepach najczęściej dostawało się torby papierowe. To małe sklepy i sklepiki wciskały klientom znacznie tańsze foliówki, często do pojedynczych produktów. Bohater filmu Bag It! nie zwracał na nie uwagi. Gromadził w domu pod zlewem z nadzieją kolejnego wykorzystania, a potem, gdy zebrał ich dostatecznie wiele, po prostu wyrzucał. Aż wreszcie jego rodzinne miasto położone w górzystym Colorado „założyło się” z sąsiednim miastem, które z nich mocniej ograniczy wykorzystanie foliówek.

Prosty patent będący zawsze skuteczną metodą rywalizacji przyniósł oczekiwany skutek. No i zwrócił uwagę bohatera na foliówki do tego stopnia, że ten postanowił przyjrzeć się im bliżej. Co dzieje się z plastikowymi opakowaniami jednorazowego użytku? Gdzie trafiają, jak szybko ulegają rozkładowi? Jaki jest ich wpływ na nasze otoczenie? Bohater filmu, Jeb Berrier, oraz jego żona – reżyser Suzan Beraza, opowiadają też o butelkach i pudełkach, które wyrzuca się po 15 sekundach od zakupu, zwierzętach połykających plastikowe nakrętki i umierających później w straszliwych bólach, wreszcie braku sensownego pomysłu, co zrobić z tymi wszystkimi opakowaniami.

Film ma charakter lekkiej, zabawnej opowieści ilustrowanej obrazkami, jednak wypowiadają się też w nim eksperci. Przypominają, że plastik – niewątpliwie genialny wynalazek – powstaje z surowców nieodnawialnych i jest jedną z przyczyn wysokich cen ropy naftowej. Jego składniki są toksyczne, a Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stale się powiększa. Zabija miliony ptaków, ale też ludzi, którzy jedzą ryby zatrute tymi toksynami i później umierają na raka czy choroby układu pokarmowego…

Bag It! to jeden z tych filmów, które mogą coś zmienić. Może dlatego żadna duża polska telewizja go dotąd nie pokazała?

Zobacz, jeśli:
– Też walczysz z nadmiarem plastiku i potrzebujesz motywatora
– Nie wiesz, o co chodzi z tym całym zamieszaniem

Odpuść sobie, jeśli:
– Wali cię ekologia, niczym knur myślisz tylko o sobie
– Razi cię imię głównego bohatera

Michał Zacharzewski

Bag it, 2010, reż. Suzan Beraza, wyst. Jeb Berrier

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.