Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium – Zbigniew Rokita

Piłka nożna miała zdyscyplinować niepokornych brytyjskich uczniów. Wykorzystać ich niewyczerpane pokłady energii w zdrowej rywalizacji i dać odetchnąć profesorom, którzy nie mieli z nimi lekko. Nieoczekiwanie stała się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych – i od tej właśnie historii rozpoczyna swoją książkę Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium dziennikarz i zapalony kibic, Zbigniew Rokita. Do Wielkiej Brytanii zagląda jednak tylko na chwilę.

Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium opowiadają bowiem nie o imperium brytyjskim, a o Rosji i najbliższym jej otoczeniu. Bohaterami reportaży są między innymi bracia Starostinowie, Ernest Wilimowski, rosyjscy oligarchowie czasów Putina, a także piłkarze z Abchazji czy Górnego Karabachu. Niezwykle ciekawa jest również historia koszykarzy litewskich w czasach rodzącej się państwowości oraz… zawodników słynnej węgierskiej reprezentacji w waterpolo. Tej samej, która tuż po tamtejszej rewolucji spuściła łomot Związkowi Radzieckiemu.

Sport miesza się tu z polityką, a raczej polityka miesza się do sportu. Na każdym kroku. Starostinowie za sprawą Berii lądują przecież na zsyłce, później zaś wydzierają ich sobie co bardziej wpływowi watażkowie na czele z synem Stalina, Wasilijem Józefowiczem. Wilimowski pozostaje rozdarty pomiędzy polską a niemiecką reprezentacją, choć w głębi serca czuje się przede wszystkim Ślązakiem, także o losach Żalgirisu decydują politycy.

Pisząc o tych wydarzeniach, Zbigniew Rokita poświęca dużo uwagi tłu. Procesom zachodzącym w społeczeństwach czy gospodarkach, zmieniającym się modom, ale i problemom poszczególnych jednostek. Autor zaskakuje jednocześnie ciekawostkami, anegdotami, ale też konkretnymi informacjami, których próżno szukać w innych wydawnictwach. Językiem posługuje się reportażowym, na szczęście lekkim i przystępnym. Takim, by i kibice na co dzień unikający książek sobie z tekstem poradzili. I tylko szkoda, że całość liczy niecałe dwieście stron…

PS. Powstał nawet spektakl inspirowany tą książką!

Michał Zacharzewski

Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium
Autor: Zbigniew Rokita
Wydawnictwo: Czarne

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.