Fanatyk (2017)

„Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zajebane wędkami, najgorzej. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu, bo mają zadziory na końcu. W swoim dwudziestodwuletnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś losowe badania, to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła, to kazała buta ściągać xD, bo myślała, że znowu hak w nodze”.

Tak właśnie zaczyna się najbardziej znana polska copypasta. Copypasta czyli krótkie, humorystyczne opowiadanie mające charakter mema i rozpowszechniane przez internautów po forach i grupach dyskusyjnych. Ta konkretna, opowiadająca o fanatyku wędkarstwa, wpadła w oko młodemu reżyserowi Michałowi Tylce w 2015 roku. Udało się mu dotrzeć do jej autora i namówić go do napisania scenariusza krótkometrażowego filmu. Fanatyk trafił do kin dwa lata później i… no właśnie, budzi mieszane uczucia.

Historię tę opowiada Kuba (Mikołaj Kubacki). To właśnie jego ojciec (Piotr Cyrwus) jest fanatykiem wędkarstwa. Ryby wprost uwielbia, regularnie kupuje całą prasę wędkarską, sporo czasu spędza też na internetowych forach, gdzie pojedynkuje się na słowa z innymi fanatykami wędkarstwa. Chronicznie nie cierpi Polskiego Związku Wędkarzy. Rozmawiać potrafi tylko o jednym, skutkiem czego Kuba znajduje się na krawędzi depresji.

I tu właśnie pojawia się zgrzyt. Oryginalna copypasta była niesamowicie zabawnym utworem, filmowy Fanatyk zabawny tylko bywa. Piotr Cyrwus w roli głównego bohatera wypada znakomicie, zupełnie nie przypomina słynnego Ryśka z Klanu. Świetną pracę odwalili kostiumolodzy i charakteryzatorzy, także scenografowie. Typowo polskie mieszkanie, w którym mieszka jego rodzina, jest perfekcyjne. Tyle że teksty, które świetnie wypadają na ekranie komputera, na taśmie nie zawsze dobrze brzmią. Niektóre są za długie, inne nie do końca jasne. Nienajlepszym pomysłem jest też to, w jaki sposób narrator je czyta – monotonnym, usypiającym głosem człowieka rozczarowanego życiem.

Tylka wydobył z oryginalnego tekstu treści dramatyczne. Fanatyk to obraz patologicznej rodziny terroryzowanej przez apodyktycznego ojca, człowieka prostego i niezwykle wulgarnego zarazem. Pojawiające się w tekście przekleństwa mocniej biją po uszach, zaś Kuba – zamiast zabawnego chłopaka jadącego po swoim starym – staje się postacią, której się współczuje. Niepotrzebne to. Nie dodaje filmowi głębi, a ujmuje komizmu. Na szczęście nie na tyle, by nie opłacało się Fanatyka poznać.

Zobacz, jeśli:
– Znasz i lubisz copypastę
– Znasz jakiegoś wędkarza
– Uwielbiasz Ryśka z Klanu

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś fanatykiem wędkarstwa

Michał Zacharzewski

Fanatyk, 2017, reż. Michał Tylka, wyst. Piotr Cyrwus, Anna Radwan, Łukasz Szczepanowski, Mikołaj Kubacki, Marian Dziędziel, Juliusz Chrząstowski, Juliusz Chrząstowski, Jan Nowicki, Jacek Strama, Małgorzata Krzysica, Dariusz Kowalski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD. 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Fanatyk (2017)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.