Majka z kosmosu: Spadła z obłoków (serial)

Majka z kosmosu to stary, czechosłowacki serial dla dzieci, który na początku lat 80. pokazywała też polska telewizja. Podzielona na trzynaście odcinków historia bazowała na powieści Vaclava Borovicka z 1967 roku i opowiadała o małej dziewczynce, Majce, która dosłownie spadła z nieba. I choć dziś opowieść może wydawać się nieco naiwna, a przede wszystkim źle zrealizowana, to wtedy młoda publiczność ją uwielbiała.

Trwają wakacje. W niewielkiej górskiej wiosce Cabove roi się od dzieci. Podobnie jak w Jance, tworzą dwie rywalizujące ze sobą bandy i nieustannie szykują nowych przygód. Jedna z nich znajduje ich sama. To Majka, która pochodzi z planety Gurun. Jej statek rozbija się na Ziemi, więc trzeba jej pomóc wrócić w rodzinne strony. A przy okazji pomóc zrozumieć takie niezwykłe ludzkie uczucia jak radość, smutek czy przyjaźń.

Co tu dużo mówić – fajnie się to oglądało, bo Majka była niezwykła. Błyskawicznie doprowadziła do pojednania obu band (nic tak nie jednoczy jak wspólna tajemnica), a później nimi dyrygowała. Dzięki magicznemu pasowi kumulującemu energię potrafiła chodzić po wodzie czy ścianach, a nawet latać, z czasem też nauczyła się śmiać i bawić. Serial niósł przesłanie, a przede wszystkim pokazywał, jak niewiele trzeba, by się nie nudzić. Przygoda czai się przecież wszędzie!

Twórcom bardzo zależało na tym, by serial sprawiał wrażenie realistycznego. By dzieci uwierzyły, że oglądają prawdziwą historię. To dlatego pierwszy odcinek rozpoczyna się od wystąpienia człowieka, który zwraca się bezpośrednio do widzów i rozpoczyna relacjonować „prawdziwe” wydarzenia. Podaje nawet koordynaty miejsca (49° 5′ 20″ N, 19° 25′ 22″ E), w którym Majka się rozbiła.

Serial nakręcono w ciągu dwudziestu dwóch miesięcy, zaś rolę tytułową zagrała dziesięcioletnia Słowaczka Zuzana Pravňanská. Praca na planie mocno się na niej odbiła – z trudem ukończyła szkołę. Dorastała właściwie na ulicy i w wieku czternastu lat została zgwałcona przez „kolegę”. Ze strachu przed rodziną wyszła za niego za mąż. Nieudane, patologiczne małżeństwo skończyło się dla niej alkoholizmem, a jej dzieci wylądowały w domach opieki. Wielokrotnie próbowała podźwignąć się z nałogu. Od 2018 roku pracuje jako motornicza w bratysławskich tramwajach (linie 2 i 5). Ponownie wróciła do grania, ale popularności z czasów Majki w komosie może tylko pomarzyć…

PS. Podczas pierwszej emisji serial nosił bliższy oryginalnemu tytuł Spadła z obłoków. Dopiero później zmieniono go na popularniejszy Majka z kosmosu. Niektórzy twierdzą, że jej historię poznał Steven Spielberg, zanim zaczął pracować nad E.T. Podobieństwa są uderzające!

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz tę produkcję z dzieciństwa
– Lubisz stare, czechosłowackie seriale dla dzieci

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że lepiej nie wracać do przeszłości

Michał Zacharzewski

Majka z kosmosu, Spadła z obłoków, Spadla z oblakov, 1978, wyst. Zuzana Pravňanská, Claudia Vašeková, Michal Suchánek, Karol Polák, Matej Landl, Lubor Čajka, Mária Hájková, Václav Babka

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.