Winnetou w Dolinie Sępów

W latach sześćdziesiątych westerny znalazły się u szczytu popularności. Kręcili je wówczas wszyscy, nie tylko Amerykanie, ale również Włosi, Czechosłowacy czy na przykład Niemcy i Jugosłowianie. To właśnie im zawdzięczamy niezwykle popularną serię opowiadającą o przygodach Winnetou. Indianie wołający „Halt” i „Hande hoch” mogą bawić, ale tak naprawdę to kawał naprawdę niezłego kina.

Winnetou w Dolinie Sępów pokazuje, jak łatwo na Zachodzie zrzucało się winę na Indian i jak trudno było później dojść do prawdy. Oto farma niejakiego Baumanna zostaje pod jego nieobecność splądrowana. Znalezione na miejscu strzały sugerują, iż ataku dokonali Szoszoni, co zresztą potwierdza przybyły na miejsce ksiądz. Baumann chce mścić się na wrogim plemieniu. Winnetou wraz ze swoim przyjacielem, Old Surehandem, prosi go o kilka dni zwłoki. Chce z bliska przyjrzeć się sprawie.

Jak to u Karola Maya bywa, Indianie okazują się niewinni, a za napadem stoi groźna banda rzezimieszków. To schemat, który widzom oglądającym seryjnie filmy o Winnetou może wydać się męczący. Razi również jednowymiarowość postaci. Większość jest albo zła, albo dobra, i do końca gra swoje role. Jedynie Baumann przechodzi przemianę, zaczyna rozumieć, że początkowa nienawiść wobec Indian była nieuzasadniona. Pada on jednak ofiarą podstępu.

Owe schematy rekompensują piękne, jugosłowiańskie plenery w perfekcyjny sposób udające bezkresne prerie Stanów Zjednoczonych. Wrażenie robią konne galopady, ekwilibrystyczne bójki w barach, bezkrwawe strzelaniny i wpadająca w ucho muzyka. Wiele scen w momencie premiery publiczność nagradzała brawami. Dziś trudno o podobne reakcje, ale Winnetou w Dolinie Sępów to wciąż przyjemna rozrywka.

PS. Film trafił do polskich kin dopiero w 1970 roku. Obejrzało go 2,65 mln widzów.

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz Winnetou z dzieciństwa
– Lubisz tę serię

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie zdzierżysz Indian szwargoczących po niemiecku
– Liczysz na obecność Old Shatterhanda
– Nie lubisz naiwności w kinie

Michał Zacharzewski

Winnetou w Dolinie Sępów, Winnetou wśród Sępów, Unter Geiern, 1964, reż. Alfred Vohrer, wyst. Pierre Brice, Stewart Granger, Louis Velle, Gordana Cosic, Gojko Mitić, Terence Hill, Renato Baldini, Elke Sommer, Götz George

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.