Ukryta sieć. Gdziekolwiek spojrzysz – Jakub Szamałek

Gdziekolwiek spojrzysz to trzeci i zapewne ostatni tom serii Ukryta sieć autorstwa Jakuba Szamałka. Trochę szkoda, że to tom ostatni, a jednocześnie dobrze. Mam wrażenie, że autor zmęczył się konwencją i swoimi bohaterami, że wyprztykał się z dobrych pomysłów. W pierwszym tomie potrafił zaskoczyć. Niepokoił i ekscytował. W tomie trzecim snuje sensacyjne wizje, które mnie w ogóle nie ruszyły. Co oczywiście nie oznacza, że książki nie czyta się dobrze.

W Żelaznej Górze dochodzi do wycieku ścieków z gigantycznego kolektora zlokalizowanego przy lokalnej kopalni miedzi. W wyniku tragedii ginie mężczyzna, który wybrał się na spacer z psem, a wiele domów zostaje zalanych. W tym samym czasie pewien analityk pracujący dla firmy produkującej oprogramowanie antywirusowe natrafia na nowy, groźny program, bardzo skutecznie chroniący swoje tajemnice. Julita Wójcicka, bohaterka dwóch poprzednich tomów, odkrywa tymczasem, że tropieni przez nią ludzie zainteresowali się zbiorami bibliotecznymi. Przypadkowymi. Na masową skalę.

Z tych trzech wątków Szamałek utkał sensacyjną fabułę będącą jednocześnie ostrzeżeniem przed rosnącą rolą technologii w naszym życiu. Faktycznie, wszystko teraz się informatyzuje. Nawet pralki potrafią odbierać esemesy i wykonywać zawarte w nich polecenia. Niesie to ze sobą rozmaite korzyści, ale też zagrożenia, przed którymi ostrzega autor. W posłowiu zaznacza, że wszystkie technologie, które opisał (w tym te związane ze sztuczną inteligencją), istnieją już w rzeczywistości. Oznacza to koniec anonimowości i nowe narzędzia pracy dla… przestępców.

Gdziekolwiek spojrzysz to przyjemna lektura i porządne zakończenie serii. Książka pozostawia jednak pewien niedosyt. Autorowi zabrakło pomysłów na zaskoczenie czytelnika czymś innym niż tylko fabułą. Trochę też po macoszemu potraktował bohaterów, którzy stali się strasznie jednowymiarowi. Zapewne wielu czytelnikom będzie to przeszkadzać. Wielu jednak nie będzie – w końcu nawet i Mróz ma swoich fanów. I to wielu!

Michał Zacharzewski

Ukryta sieć. Gdziekolwiek spojrzysz
Autor: Jakub Szamałek
Wydawnictwo: W.A.B.

Polub nas na Facebooku.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.