The Lovers

Reżyser Roland Joffe zapisał się w historii kina niezapomnianą Misją oraz mrocznymi, brutalnymi Polami śmierci. Częściej jednak kręcił produkcje nieudane. Takie właśnie jak The Lovers, historyczny romans z pięknymi krajobrazami, starannie wypranymi kostiumami oraz trudną do zaakceptowania fabułą.

Rok 2020. Grupka archeologów morskich nurkuje w wodach oceanu. Dochodzi do wypadku, na skutek którego mężczyzna (Josh HartnettEskorta porucznika, Wild Horses) traci przytomność i… tonie. Wówczas akcja filmu przenosi się do Bombaju. Tym razem mamy drugą połowę XVIII wieku i ten sam mężczyzna jest kapitanem armii brytyjskiej. Nazywa się James Stewart (jak ten aktor) i… wdaje się w skazany z góry na porażkę romans z wojowniczką Tulają Naik (Bipasha Basu). A wszystko to ma związek z magicznym pierścionkiem, który łączy oba wątki.

Niezbyt sensowną opowieść pogrążają źle napisane dialogi. Niektóre z nich brzmią tak, jakby napisał je dwunastolatek. Po seansie zapamiętuje się kwiatki w rodzaju „Powiedziałem ci kiedyś, że życie jest proste. Myliłem się” czy „Zaangażowanie dużej sumy pieniędzy zmiękczy jego skrupuły”. I nie jest to wina tłumacza, bo oryginalne dialogi brzmią równie drętwo. Bolą również dylematy Stewarta grzęznącego pomiędzy wiernością królowi a oburzeniem na niesprawiedliwość kolonistów.

Gdyby jeszcze Joffe wpisał to w historyczny kontekst, jak robił to w swoich starych filmach. Gdyby umiejętnie poprowadził aktorów albo miał widzom jakąś mądrość życiową do przekazania. Niestety, prócz naprawdę ładnych zdjęć i ciekawych plenerów The Lovers nie mają nic do zaoferowania. To nudnawy, bezsensowny, źle zagrany film, który dwa lata przeleżał na półce, zanim w końcu trafił do normalnej dystrybucji. I łatwo się domyśleć, dlaczego…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz słabe, ale ładne kino
– Chcesz zobaczyć, jak Australia udaje Indie

Odpuść sobie, jeśli:
– Wierzysz w talent aktorski Harnetta
– Masz ochotę na pełnokrwisty filmowy romans

Michał Zacharzewski

The Lovers, 2015, reż. Roland Joffe, wyst. Josh Hartnett, Bipasha Basu, Shane Briant, James Mackay, Simone Kessell, Abhay Deol, Claire van der Boom, Bille Brown

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “The Lovers

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.