Paskudna pogoda. Leje. Widok na Jezioro Solińskie rekompensuje Juliuszowi Wasikowi wszelkie niewygody. Mężczyzna nazywany Królem Włóczęgów ma już 92 lata, a mimo to wciąż przyjeżdża w ukochane Bieszczady. Zatrzymuje się na całe lato w domu, który sam wybudował, rozpadającej się drewnianej chatce zbudowanej z desek, kijów i badyli. Przeciekającej, pozbawionej prądu i bieżącej wody, ogrzewania. Kości już nie te, więc codziennie przed snem musi nagrzać wodę do termoforu oraz opalić na ogniu kilka kamieni. Tylko dzięki temu jest w stanie zasnąć.
Niemiecko-polski dokument Polska: Niekonwencjonalna emerytura w Karpatach wyprodukowany dla darmowej telewizji internetowej Arte.tv przybliża tę niekonwencjonalną postać. Juliusz w Bieszczadach jest doskonale znany. Uchodzi za pustelnika, choć obecnie zimy spędza w mieście, w ogrzewanym mieszkaniu. Mimo imponującego wieku radzi sobie doskonale, choć ma swoje odjazdy. Nad Soliną założył Komitet Nuklearnego Rozbrojenia Świata oraz Światową Uniwersalną Akademię Pokoju. W drewnianej świątyni kultywuje pamięć o swojej nieżyjącej już żonie.
Ma sprawdzonych przyjaciół. Takich jak Krzysztof Bross, inny samotnik z Bieszczad, dwie dekady młodszy. Pojawił się tam w sile wieku, kilka dni po wybuchu stanu wojennego. Przywiózł ze sobą stado owiec, żeby nie mogli go aresztować (no bo co władza zrobiłaby ze zwierzętami?). W jednej chwili radykalnie odmienił swoje życie. Z inżyniera pracującego w głośnej Hucie Katowice zamienił się w pustelnika żyjącego z dala od ludzi… i tak już zostało. Od kilkudziesięciu lat prowadzi niewielkie gospodarstwo, hoduje konie, przyjmuje turystów. Chodzi o kulach, a mimo to co roku pomaga królowi Juliuszowi. Odbiera go z przystanku, przewozi łódką w głuszę, dowozi jedzenie.
Film Polska: Niekonwencjonalna emerytura w Karpatach pokazuje zupełnie inny świat i innych ludzi. Starych, a jednak sprawnych, radzących sobie z życiem. Niepozbawionych poczucia humoru i mających pewnie wiele do opowiedzenia czy pokazania. Autorzy tego filmu dali im tę szansę. Warto też ją wykorzystać i poznać bliżej prawdziwych polskich pustelników.
Zobacz, jeśli:
– Widziałeś Wypalonego i chcesz więcej
– Marzy ci się pustelnia
Odpuść sobie, jeśli:
– Problemy ludzi starszych cię nie interesują
– Nie będzie Niemiec pluł ci w twarz polską emeryturą
Michał Zacharzewski
Polska: Niekonwencjonalna emerytura w Karpatach, Aussteiger mit 92: Zuhause in den Karpaten, 2020, reż. Vivien Pieper, Agata Szymańska-Medina
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.