Wypalony

Dokumenty podejmują różne tematy. Jedne zgodnie z nazwą dokumentują jakieś wydarzenia historyczne albo życie konkretnej, ważnej postaci. Inne przyglądają się zjawiskom społecznym bądź gospodarczym, często zawierając elementy agitacji. Są jednak obrazy kameralne, które skupiają się na losach zwykłego człowieka czy rodziny. Nie opisują całego jego dorobku, prędzej łapią chwilę. Takim właśnie filmem jest Wypalony Anny Więckowskiej.

Obserwujemy życie trzech starszych, zniszczonych życiem mężczyzn pracujących przy wypalaniu drewna w Bieszczadach. Panowie produkują węgiel drzewny, który następnie sprzedają. Brudni, zmęczeni, zarobieni, palą drewnem i pilnują wielkich kotłów. Bez słowa skargi noszą ciężkie worki. Mieszkają w fatalnych warunkach. Mimo to są na swój sposób szczęśliwi. W końcu żyją, obcują z naturą, patrzą w niebo i trochę filozofują.

Filozofuje zwłaszcza Stanisław Farion, emerytowany magister archeologii, poliglota czytający wiersze po niemiecku i bez trudu porozumiewający się z anglojęzycznymi turystami. To człowiek starej daty, który świadomie – niczym bohater Wszystko za życie –  zrezygnował z życia w mieście. „Człowiek jest niewolnikiem swojego stanu posiadania” twierdzi i dlatego ma tylko wiernego psa. Mieszka w starym wagonie kolejowym, gdzie brakuje jakichkolwiek wygód. Dla swoich kolegów, którzy ledwo pokończyli podstawówki, jest kimś na kształt duchowego przewodnika. Pomaga im odkryć siebie, zrozumieć otaczający świat.

Są w tym filmie sceny zabawne, jak choćby spotkanie z młodym człowiekiem, który szuka pracy – doskonałe podsumowanie obecnej sytuacji rynkowej. Są też sceny smutne, wręcz poruszające, pokazujące życie takim, jakie jest. Wypalony to zdecydowanie jeden z najciekawszych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Annie Więckowskiej udało się dotrzeć do człowieka, którego zdecydowanie warto wysłuchać. A przecież wielu nazwałoby go żulem, śmierdzielem, nikim.

Wojciech Kąkol

Wypalony, reż. Anna Więckowska

Ocena: 8,5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Wypalony

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.