40 lat minęło

Piękni, zabawni, przebojowi. Tacy są właśnie młodzi ludzie. Niestety, kiedy zbliżają się do czterdziestki, nagle tracą cały swój urok. Popadają w rutynę bądź gubią gdzieś swój dawny luz, zaczynają bać się o siebie, nudzić obowiązkami. Czasami też poddają dziwacznym rytuałom, co świetnie sportretował Judd Apatow w śmieszno-gorzkiej komedii obyczajowej 40 lat minęło.

Film opowiada dalsze losy drugoplanowych bohaterów Wpadki. Debbie (Leslie MannTelemaniak, Jak to robią single) ma własny butik, Pete (Paul RuddPrzyjaciele S09 i S10, Avengers: Koniec gry) niewielkie wydawnictwo muzyczne. Obydwoje nie narzekają na brak zajęć, w dodatku mają wysoki kredyt na głowie. Do tego dochodzą przecież obowiązki związane z wychowaniem dzieci. Ot, normalne małżeńskie życie, które kocha się, a jednocześnie chciałoby się z niego wyrwać…

Doborem tematu Apatow zaskakuje. Wcześniej opowiadał o nieudacznikach, wpadkowiczach, wreszcie ludziach, którzy nie do końca radzili sobie z życiem. W 40 lat minęło pokazuje zwyczajne małżeństwo, które przechodzi kryzys i próbuje radzić sobie z nim w nie zawsze typowy sposób. Codziennością stają się fantazje dotyczące sposobu pozbycia się małżonka (najlepiej krwawego) czy rozważania dotyczące tego, co by było, gdyby nie było dzieci. A także ograniczenia produktów zawierających cukier czy czasu spędzonego z nosem w komórce.

Tą zwyczajność i prozę życia Apatow stara się rozbić atrakcyjnym drugim planem. Pojawiają się tu starsi doświadczeni aktorzy (Albert Brooks i John Lithgow), jak i młodsi, będący dopiero na dorobku (Megan Fox, Chris O’Dowd, Jason Segal, Melissa McCarthy). Oni najbardziej przypominają dawnych bohaterów filmów Apatowa, imprezowiczów, stonerów, beztroskich karierowiczów nie myślących poważnie o życiu. Żadne z nich nie przyciąga uwagi reżysera na dłużej, zupełnie jakby tacy ludzie już go nie interesowali.

Pikanterii temu wielowątkowemu i w sumie dość zabawnemu obrazowi dodaje fakt, że Leslie Mann jest partnerką życiową reżysera, zaś role dzieci grają… ich dzieci. 40 lat minęło okazuje się bardziej filmem obyczajowym niż rasową komedią, choć – jak już wspomniałem – jest się z czego pośmiać. Dorośli nie ogarniają tematu, są zakłamani i wykorzystują swój urok osobisty. Czasami zachowują się jak dzieci… Może wciąż tęsknią za latami beztroski?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino Apatowa
– Też jesteś po czterdziestce

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szaloną komedię
– Nie masz ochoty na problemy innych ludzi

Michał Zacharzewski

40 lat minęło, This Is Forty, 2012, reż. Judd Apatow, wyst. Paul Rudd, Leslie Mann, Maude Apatow, Iris Apatow, Albert Brooks, John Lithgow, Megan Fox, Chris O’Dowd, Jason Segel, Melissa McCarthy, Charlyne Yi

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “40 lat minęło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.