Skarpetki, opus 124

Sztukę Daniela Colasa Skarpetki, opus 124 na początku minionej dekady wystawiono w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Wyreżyserował ją Maciej Englert, a główne role zagrali Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak. I to jak zagrali! Nie bez powodu publiczność uznała ją za najlepszy spektakl Polkowickich Dni Teatru, a Telewizja Polska postanowiła przenieść ją na srebrny ekran. Jak wyszło?

Przede wszystkim twórcy telewizyjnej adaptacji Skarpetek, opus 124 nawet nie ukrywają, że jesteśmy w teatrze. Podczas spektaklu słychać śmiejącą się publiczność, choć właściwie do końca jej nie widać. Na ekranie rozciągają się rzędy pustych foteli. To celowy zabieg scenograficzny. Akcja sztuki toczy się bowiem w nieczynnej sali teatralnej, w której dwóch niemłodych już aktorów spotyka się na kolejnych próbach. Liczą, że przygotowany przez nich materiał skusi jakiegoś producenta.

Sporo ich różni. Veder (Piotr Fronczewski) nigdy nie odniósł sukcesu i teraz, już na emeryturze, pragnie pozostawić po sobie coś niezwykłego. Przygotowuje sztukę składającą się z wierszy przerywanych muzyką oraz slapstickowymi gagami klaunów. Bremont (Wojciech Pszoniak), niegdyś niezwykle popularny, dziś czuje się zapomniany. Nie ma żadnych propozycji, a z czegoś żyć musi, dlatego decyduje się na udział w próbach.

Panowie rozmawiają o sztuce, ale i o życiu. Obaj mają na te kwestie bardzo różne poglądy i nie widzą możliwości ich zmiany. W normalnych warunkach pewnie zrezygnowaliby ze współpracy, ale są de facto na siebie skazani. Dlatego po kolejnych kłótniach wracają do sali, by znów pracować nad materiałem. Skarpetki, opus 124 bywają zabawne, ale i gorzkie. Czasami bardzo prawdziwe. I jak każda dobra sztuka, zmusza do myślenia.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Teatr Telewizji
– Cenisz produkcje gadane

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz nadzieję, że to czysta komedia

Michał Zacharzewski

Skarpetki, opus 124, 2012, reż. Maciej Englert, wyst. Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Jedna uwaga do wpisu “Skarpetki, opus 124

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.