Being Elmo: A Puppeteer’s Journey

Kevin Clash. Kompletnie nieznany facet, nie? Rzeczywiście długo nikt o nim nie słyszał i nikt też go nie widział. Dopiero nakręcony w 2011 roku dokument Being Elmo: A Puppeteer’s Journey pokazał go światu i opowiedział jego historię. Bo Kevin Clash to nie byle kto. Przez całe lata odpowiadał za Elmo, najpopularniejszą maskotkę Ulicy Sezamkowej. Był jego głosem i ciałem. Jego sercem i duszą.

Reżyser Constance Marks nie wymyśla od nowa koła. Being Elmo: A Puppeteer’s Journey to typowa dokumentalna biografia sięgająca dzieciństwa bohatera i skupiająca się na jego dorobku zawodowym. Poznajemy młodego Clasha i jego marzenia, śledzimy jego drogę kariery. Przysłuchujemy się wspomnieniom przyjaciół i znajomych, a przede wszystkim współpracowników. Przy okazji zaczynamy rozumieć filozofię, jaką Clash wyznaje. W jaki sposób traktuje pracę i co chce za jej pomocą przekazać.

Ważnym punktem opowieści jest pierwsze spotkanie z Jimem Hensonem oraz nić porozumienia, jaka się między nimi wytworzyła. Nie mniej istotną osobą okazuje się Kermit Love, słynny projektant pacynek. Ale i Clash od dziecka projektował pacynki. Sam je budował i animował. Poświęcił im całe swoje życie. Tym samym Being Elmo: A Puppeteer’s Journey jest opowieścią o niezwykłym człowieku i jego nietypowej pasji.

I tym właśnie dokument wygrywa. Nie jest to bowiem historia odkrywcza ani tym bardziej zaskakująca. To niby zwykła, a jednocześnie ciepła i niegłupia opowieść ku pokrzepieniu serc. Pokazująca, jak ważne jest dążenie do doskonałości, jak ważne jest wkładanie wysiłku w wykonywaną pracę, nawet jeśli nie przynosi ona rozpoznawalności, pieniędzy czy prestiżu. Gdyby nie Being Elmo: A Puppeteer’s Journey, pewnie nigdy o Clashu byśmy nie usłyszeli. A przecież wszyscy znamy i kochamy Elmoa…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz Elmo
– Wychowałeś się na Ulicy Sezamkowej
– Lubisz dokumenty o niezwykłych ludziach

Odpuść sobie, jeśli:
– Kukiełki zostawiasz dzieciom…

Michał Zacharzewski

Being Elmo: A Puppeteer’s Journey, 2011, reż. Constance Marks, narracja Whoopi Goldberg

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Being Elmo: A Puppeteer’s Journey

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.