Milionerzy i bankruci

To dobry tytuł. Pasowałby zwłaszcza do gry Monopoly, w której jedni toną w kasie, a inni zmuszeni są wyprzedawać swój majątek, żeby spłacić długi. Milionerzy i bankruci mają nieco inne zasady, ale też sprowadzają się one do umiejętnego inwestowania i gromadzenia majątku. Zabawa jest fajna, bo za grą stoi Reiner Knizia, jeden z najbardziej znanych współczesnych projektantów gier.

Niewielkie pudełko z elegancką wypraską skrywa karty, płytki oraz instrukcję. Instrukcja jak instrukcja – wyjaśnia, o co chodzi w grze. Ma zaledwie sześć stron, z czego cztery treści, co najlepiej świadczy o poziomie skomplikowania tej produkcji. 55 kart pieniędzy o łącznej wartości 106 milionów niczym specjalnym nie zaskakuje (poza wysokimi nominałami). Do tego dochodzi dziesięć tekturowych płytek bogactwa, trzy płytki powodzenia i trzy pecha.

Celem zabawy (przeznaczonej dla od 3 do 5 osób) jest pomnażanie bogactwa. Przegrywa bowiem ten, który pod koniec gry będzie miał najmniej pieniędzy, wygrywa zaś ten, który zgromadzi płytki z największą ilością punktów bogactwa. Zdobywa się je w drodze licytacji – gracze wykładają przed sobą sumę pieniędzy i czekają, aż ktoś ich przebije. Potem mogą podnieść stawkę lub spasować… życie. Ciekawostką są płytki pecha, które też podlegają licytacji. Dostaje ją ten, który spasuje jako pierwszy.

Milionerzy i bankruci to niezbyt skomplikowana gra planszowa o zasadach, które można opanować w ciągu kilku minut. Losowość ma wpływ na rozgrywkę, ale w sumie niewielki, gdyż o wszystkim decydują licytację. Sama rozgrywka nie trwa długo (od kilkunastu do trzydziestu minut), ale sprawia frajdę. Przede wszystkim jako szybka rozgrzewka z odrobiną luksusu w tle.

Joel

Milionerzy i bankruci, High Society, autor Reiner Knizia, wyd. Fox Games

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.