Akcja: Innowacja – Energia elektryczna

Dokument Akcja: Innowacja – Energia elektryczna stanowi część większej serii opowiadającej o ludziach, którzy wyprzedzają trendy i starają się pokazać światu, że nowe technologie nie są gorsze od starych. A nawet lepsze, bo zdrowsze, czystsze, często również wydajniejsze. I że tkwi w nich potencjał, który pozwoli w niedalekiej przyszłości zamienić szkodliwe paliwa na energię elektryczną pozyskiwaną z czystych, odnawialnych źródeł.

Przyglądamy się dwóm ludziom, którzy mają niezwykłe ambicje. Pierwszy z nich, Anne Kloppenborg z firmy New Electric, mieszka w Amsterdamie i prowadzi niewielką firmę montującą silniki elektryczne w samochodach spalinowych. Chce jednak zbudować motorówkę, która pokona kanał La Manche, z Dover do Calais, w czasie nie gorszym od maszyn spalinowych. To spore wyzwanie, bo i silnik musi być niezwykle wydajny, by walczyć z olbrzymimi falami, i baterie odpowiednio pojemne, by zmieścić się na niewielkiej łodzi i jednocześnie zbytnio jej nie obciążyć.

Drugi śmiałek, Niemiec Calin Gologan, jest pasjonatem. I właśnie pasja każe mu wybudować niewielki samolot napędzany energią elektryczną, który pokona w powietrzu 300 kilometrów. Założona przez niego firma Elektra Solar ma je docelowo produkować i popularyzować, a także stale ulepszać. W Akcja: Innowacja – Energia elektryczna obserwujemy ich kolejne próby, problemy z realizacją projektów, trudności ze znalezieniem odpowiednich materiałów, silników, akumulatorów…

Najważniejsze jest to, że oba te projekty powstają poza wielkimi firmami. Nie stoją za nimi korporacje ani miliarderzy, a zwykli ludzie, którzy gotowi są wyłożyć prywatne pieniądze na rzeczy, które niekoniecznie się im zwrócą. Mają pasję i dzięki niej próbują coś zmienić. Kto wie, może osiągną sukces? Przekonamy się o tym za trzydzieści lat…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się pojazdami zasilanymi energią elektryczną
– Lubisz innowatorów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz ruchów eko
– Nie cierpisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Akcja: Innowacja – Energia elektryczna, The Gamechangers: Inventing the World: Electric, 2019

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.