Argentyna: Zagrożone lodowce

Nowy, darmowy dokument telewizji Arte.tv, dostępny w polskiej wersji językowej na jej oficjalnej stronie, zwraca uwagę na rosnące tempo topnienia lodowców w Argentynie. Wznoszące się nad Patagonią monumentalne Andy zawsze przykryte były grubą warstwą śniegu i lodu. Od początku XXI wieku stopniowo go ubywa. Lodowce są już o cztery piętra niższe i podążają tą samą drogą ku zagładzie, co lodowce na Grenlandii, Antarktydzie czy w Himalajach.

W dokumencie Argentyna: Zagrożone lodowce odwiedzamy park narodowy Los Glaciares, który skrywa jeden z najszybciej topniejących lodowców. Nazywa się Upsala i mierzył kiedyś około 750 km kwadratowych. Co roku cofa się jednak o 300 metrów i traci dobrych 20 metrów wysokości. Dawna atrakcja turystyczna regionu niknie w oczach i niewiele można tu zrobić. Jako jeden z nielicznych stan posiadania utrzymuje z kolei lodowiec Perito Moreno. Obecnie jest dwukrotnie większy od Paryża i klimat nie ma na niego większego wpływu. Problem w tym, że władze planują wybudować w Patagonii dwie wielkie elektrownie wodne. Miejscowi obawiają się, że to zaburzy systemy wodne w regionie i doprowadzi do zagłady Perito Moreno.

W trwającym niespełna pół godziny filmie poznajemy mężczyznę, którego przodkowie przeprowadzili się do Patagonii tuż przed wojną. Na zdjęciach z tamtych lat widać wielkie lodowe ściany, których dziś próżno jest szukać. Turyści coraz częściej wyjeżdżają rozczarowani, chociaż rośnie ich świadomość. Lepiej niż kiedyś orientują się w sytuacji klimatycznej na świecie i zadają więcej pytań. Być może dlatego w miasteczku El Calafate w prowincji Santa Cruz powstało muzeum lodowcowe, tak zwane Glaciarium. Obok działa też lodowy bar, w którym – ze względu na temperatury – można przebywać jedynie 20 minut.

Naukowcy mogą jedynie monitorować tempo zachodzących zmian, domyślać się ich przyczyn i publikować wyniki swoich prac. Starać się – także za pomocą filmów takich jak Argentyna: Zagrożone lodowce – uświadomić ludziom, że działalność człowieka prowadzi do całkowitego przekształcenia klimatu na Ziemi i że będzie miało to skutki dla przyszłości całej cywilizacji. Z koronawirusem prędzej czy później się uporamy. Globalnego ocieplenia już tak szybko nie zatrzymamy…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się zmianami klimatu
– Lubisz filmy dokumentalne
– Temat zainteresował cię po projekcji filmu Ekstremalna pogoda

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz lodowców
– Nie lubisz ekologów

Michał Zacharzewski

Argentyna: Zagrożone lodowce, Argentinien: Gletscher in Gefahr, 2020, real. N. Georges

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.