Ekstremalna Pogoda 3D

Pogoda zmienia się. W niektórych regionach świata staje się łagodniejsza, jakby przyjaźniejsza człowiekowi, w innych robi się coraz bardziej ekstremalna. Twórcy dokumentu Ekstremalna Pogoda 3D starają się prześledzić zmiany i pokazać ich konsekwencje. Zwracają również uwagę na to, że ekosystem naszej planety jest niezwykle spójny i zjawiska zachodzące w jednej części świata wpływają na to, co dzieje się gdzie indziej.

Twórcy dokumentu swoją wyprawę rozpoczynają na Alasce, gdzie grupa naukowców śledzi cielące się lodowce. Tempo tego zjawiska przyspiesza, coraz większe „okruchy” zanurzają się w wodach coraz cieplejszej zatoki. Ale przecież znaczna część lodowca znajduje się pod wodą! Jak szybko tam przebiega topnienie? To właśnie próbują ustalić badacze. Tymczasem w Kalifornii płoną lasy. Ekstremalne susze nawiedzające ten stan zabijają drzewa. Uschnięte płoną jak zapałki, a strażacy, którym przyglądają się twórcy dokumentu Ekstremalna Pogoda 3D, nie radzą sobie z ich gaszeniem. Są jeszcze łowcy tornad w Oklahomie. Od lat próbują zrozumieć zjawiska zachodzące podczas gwałtownych burz, śledzą też trąby powietrzne przemierzające tę część Stanów Zjednoczonych. Nie mają wątpliwości, że za nasilenie tych zjawisk odpowiadają zmiany temperatur.

Na dużym ekranie Ekstremalna Pogoda 3D raz po raz zaskakuje pięknem przygotowanych zdjęć. Ujęcia płonącego lasu czy cielącego się lodowca zapierają dech w piersiach. Niesamowicie wygląda trąba powietrzna przechodząca przez szosę tuż przed samochodem badaczy. Podobnych ujęć jest więcej i wyglądają lepiej niż w większości hollywoodzkich filmów. Za efekty specjalne odpowiada bowiem natura, która potrafi zaimponować rozmachem. Kolejnym ujęciom towarzyszy zaś nieźle przygotowana narracja, sprzedająca może ciut za mało ciekawostek, ale niewątpliwie dostosowana do percepcji uczniów starszych klas szkół podstawowych. Jednym z polskich lektorów jest Maciej Musiał, który całą swoją gażę przeznaczył na cele charytatywne.

Najfajniejsze jest to, że film można obejrzeć w kinach 4DX, na przykład w warszawskiej Arkadii. Trzęsące się fotele, zapachy wydostające się spod ekranu, plujące parą wodną armatki i huczące wiatraki generujące lekkie podmuchy wiatru nie gwarantują może ekstremalnych wrażeń (zwłaszcza w porównaniu z wyświetlaną przed seansem reklamą), ale stanowią sporą atrakcję. Nie wiem tylko, czy pozwolą się dzieciakom skupić się na treści filmu. Na szczęście po seansach zamówionych przez szkoły wyświetlany jest test składający się z trzydziestu pytań. Utrwala on zdobytą wiedzę i pozwala młodzieży na rywalizację. Fajna sprawa!

Zobacz, jeśli:
– Wciąż uczysz się przyrody i geografii
– Interesujesz się zmianami klimatycznymi
– Masz ochotę na dokument w 4DX

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na ekstremalne doznania
– Spodziewasz się wielu ciekawych, zaskakujących informacji

Michał Zacharzewski

Ekstremalna Pogoda 3D, Extreme Weather, 2016, reż. Sean C. Casey

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Jedna uwaga do wpisu “Ekstremalna Pogoda 3D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.